Rekordowa sprzedaż szkła

Rekordowa sprzedaż szkła przez MPO Łódź

Szkło, to główny surowiec odzyskiwany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania – Łódź (MPO) – zaznacza Urząd Miasta Łodzi (UM) i dodaje, że w obszarze gospodarki odpadami odnotowana została rekordowa sprzedaż szkła przez MPO Łódź.

Rekordowa sprzedaż szkła, które może być poddawane recyklingowi nieograniczoną ilość razy

Urzędnicy miejscy zwracają uwagę, że szkło opakowaniowe można poddawać recyklingowi nieograniczoną ilość razy, zyskując przy tym znaczną oszczędność energii i wody. Magistrat dodaje, że zebrana i przetworzona tona stłuczki szklanej, to ok. 220 kg dwutlenku węgla niewyemitowanego do atmosfery. Miejscy urzędnicy dodają, że poprawne segregowanie szkła znacznie zwiększa poziom odzysku tego cennego surowca. Przy okazji magistrat pochwalił łódzkie MPO, które w zakresie gospodarowania odpadami szkła opakowaniowego wykazało rekordową sprzedaż tego surowca.

Rekordowa sprzedaż szkła – warunek: właściwa segregacja

Rekordowa sprzedaż szkła

Do zielonych lub białych pojemników na szkło wrzucać należy wyłącznie szkło opakowaniowe (butelki, słoiki, flakony). Zbieramy zarówno białe, jak i kolorowe szkło, które jest jednym z najbardziej „czystych” surowców. Ważne jednak, aby trafiało ono do pojemnika – bez foliowych opakowań – zaznacza UM i dodaje, że naczynia kuchenne, porcelanę, potłuczone lustra należy natomiast wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane.

Magistrat wskazuje również, że odpadów szklanych nie trzeba myć, a jedynie opróżnić je i odkręcić nakrętki. Nawet jeśli butelka czy słoik są potłuczone, mają szansę zostać przetworzone – pod warunkiem jednak, że trafią do właściwego pojemnika, a nie zostaną pomieszane z pozostałymi odpadami – podkreśla UM.

„Szkło nadaje się w 100% do ponownego odzysku. W związku z działaniami ekologicznymi i odchodzeniem w przemyśle od opakowań z tworzyw sztucznych szacujemy, że w 2021 roku szkła będzie coraz więcej. Szkło z recyklingu może służyć do produkcji opakowań szklanych, szkła izolacyjnego, piankowego, grysu, mas ceramicznych” – wylicza UM.

Rekordowa sprzedaż szkła w 2020 r.

Rekordowa sprzedaż szkła przez MPO Łódź w 2020 r. wyniosła 5606 ton, przy czym w 2019 r. było to 2787 ton, a w 2018 r. zaledwie 1918 ton. Średnia cena sprzedaży szkła w 2020 r. wyniosła 49 zł/tonę – dodaje UM.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

reklama

reklama

reklama