Recyklomaty w Warszawie

Recyklomaty w Warszawie pomagają zbierać opakowania

Ponad 63 tys. butelek plastikowych, 15 tys. szklanych i 2 tys. puszek – tyle surowców trafiło do recyklomatów w Warszawie. Ekopunkty otrzymane za wyrzucone opakowania po napojach są wymieniane na nagrody, a teraz maszyna z pl. Bankowego będzie przeniesiona na pl. Mirowski – podał Urząd m.st. Warszawy (UM).

Cieszę się, że warszawianki i warszawiacy tak chętnie korzystają z recyklomatów. To innowacyjny projekt, ponieważ nagrodą za działanie na rzecz ekologii jest m.in. rozrywka, na przykład bilet na spektakl teatralny czy seans filmowy. Jednocześnie przypominamy mieszkańcom, że butelki i puszki są wartościowymi surowcami, które można ponownie wykorzystać. Ponieważ zakończyliśmy letnie odsłony Otwartej Ząbkowskiej i Placu Bankowego, przestawimy maszyny w docelowe miejsca – powiedział Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Recyklomaty w Warszawie – są dwa a będzie ich 10

Magistrat przypomina, że dwa działające w stolicy urządzenia są efektem współpracy firmy Coca-Cola i Fundacji Nasza Ziemia, a funkcjonują one od połowy lipca. Do maszyn można wrzucać plastikowe i szklane butelki oraz aluminiowe puszki (niezgniecione).

Aby skorzystać z recyklomatów należy na smartfonie uruchomić aplikację „ETS Portfel”, zeskanować swój indywidualny kod na recyklomacie i wrzucać pojedynczo surowce, a na koncie pojawią się ekopunkty. Po uzbieraniu ich odpowiedniej liczby można je wymienić na wybraną zniżkę: rabat na kawę w Costa Coffee, tańszy bilet do sieci Multikino, Teatru Dramatycznego czy zniżki na spektakle i imprezy w Teatrze Capitol. Aplikacja, służącą do zbierania ekopunktów, jest dostępna w systemie Android i iOS. Jak zaznacza UM, system jest proekologiczny – maszyny nie wymagają drukowania paragonów i posiadania kart. Łącznie w Warszawie stanie 10 takich urządzeń.

Jedna maszyna działa przy ul. Ząbkowskiej, a druga, tymczasowo wyłączona, zostanie przeniesiona z pl. Bankowego na pl. Mirowski od strony parku, niedaleko Hali Gwardii – podaje UM.

Recyklomaty w Warszawie elementem kampanii edukacyjnej

Projekt jest elementem warszawskiej kampanii edukacyjnej o zasadach selektywnej zbiórki odpadów. Akcja #RadyNaOdpady zachęca i podpowiada, jak należy segregować papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, resztki „bio” i frakcje zmieszane.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Warszawy

fot. E. Lach/UM Warszawy

reklama

reklama

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

reklama

partner merytoryczny