Recyklingowa piosenka podbija listy przebojów

Wreszcie takty piosenki o recyklingu baterii rozbrzmiewają na dobre, porywając serca tłumów. A wszystko za sprawą zakończonego już Konkursu „Festiwal Baterii”, organizowanego przez Biosystem Elektrorecykling – Organizację Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego (czytaj).
 
Zaczęło się niewinnie. 56 zgłoszonych zespołów. Sześć piosenek w finale. Głosowanie w Internecie. Chwilę potem okazało się, że serwery są przeciążone, gdyż w ciągu jednego tygodnia stronę odwiedziło 134 tysiące osób!
 
Część głosów musieliśmy anulować, bo nie były to głosy „indywidualnych osób”, ale mimo to dziesiątki tysięcy ludzi w całej Polsce czytało tekst sześciu piosenek edukacyjnych i głosowało. Byliśmy szczęśliwi i – nie ukrywam – zdziwieni popularnością konkursu – powiedział Artur Guziak, jeden z organizatorów.
 
Efektem konkursu jest świetna piosenka pt. „Marzenie o czystej Ziemi”, do której tekst napisały dzieci z Polichna k. Chęcin – niewielkiej miejscowości w woj. świętokrzyskim. Dla dzieci to przygoda życia. Niektóre płakały, kiedy kończyły się warsztaty. Paulina Przybysz była zdumiona ich zaangażowaniem w pracę. – Pokochałam te wszystkie dzieciaki. Czuliśmy, że razem robimy coś ważnego. Jeśli dzięki piosence choć jedna osoba zacznie zbierać selektywnie baterie, to będzie to nasz sukces – powiedziała wokalistka.
 
W warsztatach brały też udział dzieci z Raciszyna, które zajęły drugie miejsce. Przegrały w pięknym stylu, wspierając wygranych w produkcji teledysku. Dziś piosenka ma szansę stać się przebojem. Życzliwie spojrzała na nią stacja RDC, wpisując do tzw. playlisty. I znów szok, bo ten utwór pnie się właśnie po drabince na liście przebojów w stacji! Polacy znów głosują! – Takie utwory jak ten rzadko trafiają na listy przebojów. Wymagają bowiem od słuchacza, aby pomyślał o własnych działaniach, o tym, czy sam nie zatruwa Ziemi. A baterie to odpad naprawdę niebezpieczny. Zawarte w nich substancje nie są witaminą, są silnie toksyczne i mogą zdziałać w środowisku wiele szkody. A przede wszystkim niszczą zdrowie – stwierdził Henryk Buczak, prezes spółki Biosystem Elektrorecykling, która tę akcję współfinansowała, wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
 

reklama

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner medialny

reklama