Rajd w ekologicznym duchu

Wczoraj (25 maja br.) na terenie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” odbył się XVII Rajd Ekologiczno-Przyrodniczy oraz podsumowanie XI Kaliskiej Przygody z Odpadami. W Rajdzie uczestniczyły pięcioosobowe drużyny uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych wraz z nauczycielami, łącznie 140 osób.
 
Tegoroczny Rajd odbywał się w klimacie opowieści z elementami fantasy „Dawno temu w Orlandii…”, czyli jak złamać szyfr Magów i znaleźć zaklęcie. Zadaniem drużyn było odnalezienie z wykorzystaniem kompasu, na podstawie otrzymanej mapy, czterech Magów ukrytych w lesie otaczającym Zakład „Orli Staw”. Każdy z nich miał przygotowane specjalne zagadki i gry, związane z ekologią. Tak więc, by ukończyć Rajd, należało jak najszybciej odnaleźć Magów, rozwiązać zagadki i wrócić na metę.
 
W tym samym czasie na sali edukacyjnej trwało uroczyste podsumowanie XI Kaliskiej Przygody z Odpadami. Jest ona prowadzona wspólnie z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu. Akcja ma pomóc szkołom, nauczycielom, uczniom w zrozumieniu konieczności i praktykowaniu zwyczaju segregacji odpadów „u źródła”. Nagrody wyróżnionym placówkom wręczali Jan Bartczak, dyrektor ODN-u, Mariusz Chojnacki, wójt gminy Ceków Kolonia oraz Daniel Tylak, przewodniczący Zarządu Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”.
 
 
Na koniec teatr Pozytywka z Krakowa wykonał spektakl pt. „Tajemnice niezwykłego miasta”. Podczas występu artyści angażowali widownię w liczne konkursy z nagrodami. Podsumowaniem zmagań rajdowych było wręczenie zwycięskim drużynom pucharów, dyplomów, sprzętu sportowego i innych nagród.
 
Akcje edukacyjne są bardzo ważnym statutowym elementem działalności ZGK. Obejmują one różne środowiska i grupy wiekowe, ale edukacja dzieci i młodzieży to najważniejsza ich część. ZKG organizuje szkolenia dla kadry nauczycielskiej, wspólnie z nimi prowadzi programy edukacyjne, konkursy o tematyce ekologicznej, wspiera ekologiczne przedsięwzięcia szkół. Na terenie ZUOK-u „Orli Staw” powstała ciekawa, nowocześnie wyposażona, ścieżka edukacyjna na której można nauczyć się m.in. racjonalnego gospodarowania odpadami komunalnymi, wykorzystywania naturalnych źródeł energii. Co roku Zakład odwiedza ponad 1500 osób. Są to głównie wycieczki dzieci i młodzieży szkolnej, odbywające lekcje ekologii.
 
Fot. ZUOK „Orli Staw”

reklama

reklama

reklama

reklama