oddanie plastikowych butelek

Punkty za oddanie plastikowych butelek

Można już korzystać z pięciu miejskich butelkomatów – podał Urząd Miasta Szczecin (UM). Za oddanie plastikowych butelek przyznawane są punkty, które zamieniane są na nagrody, np. w postaci zniżek.

Gzie i jak działają butelkomaty przyznające punkty za oddanie plastikowych butelek?

Automaty zwrotne, umożliwiające oddanie plastikowych butelek ustawione zostały w miejscach, w których – przy okazji różnego rodzaju aktywności – gromadzą się szczecinianie. Charakterystyczne zielone urządzenia znaleźć można:

– w pobliżu wejścia na kąpielisko Dąbie;

– w pobliżu wejścia na Arkonkę;

– przy hali Netto Arena;

– przy wejściu na dworzec PKP (od ul. Owocowej);

– przy skateparku Majowe.

Urządzenia są przeznaczone do zbiórki butelek PET o pojemności od 0,5 litra do 2,5 litra. Cała procedura nie jest skomplikowana i nie zajmuje dużo czasu. Do otworu w butelkomacie wkłada się butelkę skierowaną kodem kreskowym do góry. Dzięki temu czytnik w urządzeniu rozpozna wielkość i rodzaj butelki, która jest oddawana. Przyjmowane są butelki z nakrętkami, ale jest też osobny, mniejszy otwór na same nakrętki – dodaje UM.

Do urządzenia przypisana jest aplikacja lojalnościowa, w której należy założyć konto i można gromadzić punkty, wymienialne na nagrody. Aplikacja RecomApp jest dostępna w sklepach Apple Store i Google Play za darmo. Również na butelkomatach znajduje się kod QR, który po zeskanowaniu przenosi użytkowników wprost do sklepu.

Po wrzuceniu butelki wystarczy zeskanować kod QR z aplikacji, a punkty zostaną podliczone i zapisane na właściwym koncie. Uzbierane punkty można szybko i wygodnie wymienić na nagrody w zakładce oferty – przekonuje magistrat. Można też nie pobierać i nie korzystać z aplikacji. Wówczas po oddaniu butelki wystarczy nacisnąć przycisk – zakończ bez aplikacji.

Możliwość zbierania punktów za oddanie plastikowych butelek

Program lojalnościowy jest programem ogólnopolskim. Uzbierane w aplikacji punkty można wymieniać na wszystkie widoczne w aplikacji nagrody, niezależnie od lokalizacji. W każdym z miast przelicznik jest taki sam: 1 butelka (niezależnie od wielkości) = 1 punkt.

Oprócz nagród ogólnodostępnych, w Szczecinie za 100 zebranych punktów mieszkańcy mają możliwość otrzymania także innych nagród. Są to:

– 10% rabatu przy zakupie biletu online na wydarzenia organizowane przez Dom Kultury Słowianin,

– 10% rabatu przy zakupie biletu online na wydarzenia organizowane przez Dom Kultury Krzemień,

– 10% rabatu przy zakupie biletu online na Kąpielisko Dąbie,

– 10% rabatu przy zakupie biletu online na Arkonkę.

Dodatkowo, w Szczecinie wprowadzona została akcja charytatywna. Zebrane w aplikacji punkty można przekazać tamtejszemu schronisku dla bezdomnych zwierząt. Każde przekazane 100 punktów, to kwota wsparcia w wysokości 10 zł. W tym przypadku punkty można przekazywać także pojedynczo, za każdym razem, gdy mieszkaniec skorzysta z butelkomatu.

Całkowity koszt projektu

Program lojalnościowy może być w każdej chwili rozszerzony lub zmodyfikowany, a pula nagród dostępnych dla szczecinian zwiększona – zaznacza UM. Jednocześnie Miasto zaprasza do współpracy podmioty zainteresowane przyłączeniem się do programu.

Przy okazji UM dodaje, że butelkomaty to zwycięski pomysł ze Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Całkowity koszt to 890 tys. zł. Obejmuje on projekty i uzgodnienia, zakup, dostawę i montaż pięciu urządzeń wraz z programem lojalnościowym. Mieści się w tym także obsługa serwisowa w ramach gwarancji przez okres 36 miesięcy.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UM Szczecin

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu