Punkt Ponownego Użycia

Punkt Ponownego Użycia uruchomiono w Zabrzu

Urząd Miejski w Zabrzu (UM) poinformował, że na terenie punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK) przy ul. Cmentarnej 19F uruchomiony został Punkt Ponownego Użycia, gdzie mieszkańcy miasta będą mogli zostawić przedmioty, które nadają się jeszcze do użytkowania i z których będzie mógł skorzystać ktoś inny, zabierając je do domu. Według magistratu, ta proekologiczna inicjatywa, która powstała na terenie zabrzańskiego PSZOK, pozwoli ograniczyć ilość odpadów, dając niechcianym już przez mieszkańców sprzętom nowe życie.

Punkt Ponownego Użycia – zasady działania określa regulamin

Punkt Ponownego Użycia powstał w ramach umowy zawartej przez Miasto Zabrze ze spółką FCC Polska na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości położonych na terenie miasta Zabrze [„Zadanie 2 – organizacja i prowadzenie stacjonarnego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK)”].

Zabrzańscy urzędnicy zwracają uwagę, że punkty tego typu funkcjonują już w wielu krajach, natomiast w Polsce inicjatywa ta nie jest jeszcze zbyt popularna. W polskim prawodawstwie pod pojęciem „ponownego użycia” rozumie się działanie polegające na wykorzystywaniu produktów lub części produktów niebędących odpadami ponownie do tego samego celu, do którego były przeznaczone – dodaje UM.

Utworzenie w PSZOK-u Punktu Ponownego Użycia daje możliwość pozostawienia tam przedmiotów, które mogą zostać powtórnie wykorzystane. Jak zaznaczają miejscy urzędnicy, rosnąca konsumpcja powoduje, że wiele osób wyrzuca sprzęty, które są sprawne i nadal spełniają swoje funkcje, dlatego też, przekazanie ich do ww. punktu powinno przynieść korzyści w postaci niższych kosztów związanych z zagospodarowaniem odpadów oraz obniżeniem ilości wytwarzanych odpadów.

Zasady funkcjonowania PSZOK, w tym punktu ponownego użycia zostały określone w regulaminie, który dostępny jest pod adresem https://miastozabrze.pl/dla-mieszkancow/odpady-komunalne/inne/punkt-selektywnego-zbierania-odpadow-komunalnych/.

Co będzie przyjmować Punkt Ponownego Użycia?

Zabrzański UM wskazuje, że w punkcie przyjmowane będą m.in.:

 • meble (np. stoliki, fotele, szafy, krzesła);
 • zabawki (np. maskotki, gry planszowe, gry karciane, książeczki, instrumenty muzyczne);
 • sprzęt sportowy (np. hulajnogi, deskorolki, rowery, rolki, narty, sanki, łyżwy);
 • akcesoria do gier i zabaw (np. paletki, rakietki, ochraniacze, akcesoria do pływania);
 • akcesoria dziecięce (np. wózki, jeździki);
 • przyrządy kuchenne (np. garnki, miski, solniczki, cukierniczki, karafki, kieliszki, rękawice kuchenne, porcelanę, fajans, naczynia żaroodporne, brytfanny, foremki);
 • pojemniki do przechowywania;
 • dywany, panele, kafelki;
 • wyposażenie (np. zegary, skarbonki, suszarki na pranie, deski do prasowania, torby, walizki, kosze, koszyki, ozdoby, lustra, doniczki, wycieraczki, parasole, obrazy, narzędzia);
 • książki;
 • inne przedmioty, zakwalifikowane przez obsługę PSZOK, jako przedmioty nadające się do ponownego użycia.

Zrzeczenie się praw do przekazanych przedmiotów i brak odpowiedzialności za ewentualne szkody

Do punktu do ponownego użycia, nie można przekazywać odpadów w postaci zużytego sprzęt elektrycznego i elektronicznego, zgodnie z ustawą z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.

Oddając przedmioty do puntu ponownego użycia, mieszkaniec/właściciel nieruchomości (ich dotychczasowy użytkownik) będzie zrzekać się praw do oddanego/ych przedmiotu/ów. Jednocześnie UM zastrzega, że gmina oraz operator PSZOK nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne szkody na zdrowiu i mieniu, poniesione przez mieszkańców, na skutek używania produktów odebranych z punktu do ponownego użycia.

Na podstawie miastozabrze.pl

fot. UM w Zabrzu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu