przytwierdzonych zakrętek

Nowe przepisy dotyczące przytwierdzonych zakrętek

Z początkiem lipca wejdą w życie nowe przepisy dotyczące przytwierdzonych zakrętek – poinformowała Fundacja ProKarton. Nowe przepisy dotyczyć będą także zakrętek przytwierdzonych do kartonów na płynną żywność.

Przepisy dotyczące przytwierdzonych zakrętek – obejmą także opakowania kartonowe

Obowiązek ten ma objąć niektóre pojemniki na napoje o pojemności do trzech litrów, w tym kartony do płynnej żywności. Zastosowane w butelkach z tworzywa sztucznego i kartonach do płynnej żywności przytwierdzone zakrętki wynikają z przystosowania polskiego prawa do unijnej dyrektywy Single-Use Plastic. Jak podała Fundacja ProKarton, umożliwi to lepszą ochronę środowiska naturalnego – w szczególności morskiego – przed przedostawaniem się drobnych, plastikowych odpadów do wód. Rozwiązane to ma ułatwić również przetworzenie wszystkich elementów opakowania. Zakrętki pozostaną do końca z nim połączone, nie ma więc ryzyka, że zostaną stracone podczas procesu sortowania. W efekcie trafią z zużytym kartonem po płynnej żywności do recyklingu, gdzie z poszczególnych materiałów opakowania odzyskane zostaną surowce wtórne.

Jako branża kartonów do płynnej żywności wspieramy rozwiązania, które umożliwią jeszcze bardziej wydajny recykling. Wprowadzenie przytwierdzonych zakrętek to ważny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Wierzę, że w ten sposób zminimalizujemy straty surowców i zwiększymy efektywność przetwarzania kartonów po mleku i sokach w Polsce. Dotychczas, wyrzucone oddzielnie zakrętki często trafiały do frakcji podsitowej, co uniemożliwiało ich przekazanie z sortowni do recyklera. Dzięki zmianie przepisów ten problem powinien się zmniejszyć, co powinno przełożyć się na jeszcze wyższe poziomy recyklingu – podsumował Łukasz Sosnowski, prezes Fundacji ProKarton.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Fundacja ProKarton

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny