Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Częstochowy zatrzymali sześciu członków grupy przestępczej, która na terenie województwa opolskiego nielegalnie składowała odpady niebezpieczne – poinformowała Komenda Główna Policji (KGP) na swojej stronie internetowej. Śledczy ustalili, że w wyniku przestępczego procederu na teren wspomnianego regionu przewieziono co najmniej 3 tys. ton odpadów niebezpiecznych. Wszyscy zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani.
Nie tylko 3 tys. ton odpadów niebezpiecznych, czyli „grupa śmieciowa” w akcji
Pod koniec 2019 r. w Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie powołana została „grupa śmieciowa”, która pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach zajmuje się zwalczaniem procederu nielegalnego składowania odpadów niebezpiecznych na terenie kraju – przypomniała KGP.
Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą wpadli na trop 14 miejsc, gdzie w nielegalny sposób gromadzono odpady, które zlokalizowane były w województwach śląskim, opolskim, mazowieckim i łódzkim. Jak zaznaczyła KGP, skrupulatna praca i ścisła współpraca z katowicką prokuraturą doprowadziły do tego, że do tej pory już 36 osób usłyszało zarzuty za transportowanie i składowanie groźnych dla życia i zdrowia ludzi oraz da środowiska przyrodniczego substancji na terenie kraju. Wszystkie zatrzymane osoby usłyszały też zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a 16 z nich trafiło do aresztu.
3 tys. ton odpadów niebezpiecznych – sześć osób zatrzymanych
W ubiegłym tygodniu policjanci zatrzymali kolejnych sześć osób, które działając w zorganizowanej grupie przestępczej, w 2020 r. zwiozły, a następnie porzuciły 2 tys. ton odpadów niebezpiecznych w Skarbimierzu-Osiedle. Kolejne tysiąc ton zatrzymane osoby przetransportowały i porzuciły na terenie Kędzierzyna-Koźla.
Mężczyźni w wieku od 47 do 53 lat z województw śląskiego i dolnośląskiego usłyszeli już zarzuty. Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej i przywóz z zagranicy odpadów niebezpiecznych bez wymaganego zezwolenia grozi im do 8 lat pozbawienia wolności. Na wniosek katowickiego prokuratora sąd postanowił, że cała szóstka kolejne trzy miesiące spędzi teraz w areszcie – wskazuje KGP.
Policja apeluje!
Przy okazji tej informacji policjanci apelują: „Każdy, kto jest świadkiem składowania odpadów, powinien zawiadomić odpowiednie służby. Apelujemy przede wszystkim do osób, które mieszkają w pobliżu mało uczęszczanych miejsc, obiektów leśnych, opuszczonych hal czy magazynów, o zwracanie uwagi na wzmożony ruch pojazdów ciężarowych oraz osób w takich miejscach. Swoje spostrzeżenia można zgłaszać pod numerem alarmowym 997 lub 112, a także przez Internet – za pomocą narzędzia Krajowa Mapa Zagrożeń. Tylko wspólne działania pozwolą na wykrycie przestępstw popełnianych przeciwko środowisku naturalnemu”.
Na podstawie www.policja.pl
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)