przetworzone odpady

W Radomiu paliwem będą wstępnie przetworzone odpady komunalne

Radomskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej „RADPEC” rozpocznie wkrótce budowę bloku kogeneracyjnego wykorzystującego paliwo alternatywne. Jak podał Urząd Miejski w Radomiu (UM), paliwem tym będą wstępnie przetworzone odpady komunalne. Będzie to instalacja o mocy cieplnej ok. 18 MW i mocy elektrycznej ok. 5 MW. Na realizację inwestycji spółka otrzyma ponad 270 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Z tej kwoty 70 mln zł stanowić będzie dotacja, a 200 mln zł – pożyczka. Umowa w tej sprawie została już podpisana – dodał magistrat.

Wstępnie przetworzone odpady komunalne paliwem dla bloku kogeneracyjnego

– To historyczny i bardzo ważny dla naszego miasta projekt. Za nami już pierwszy ważny etap, czyli dostosowanie źródeł ciepła do unijnych wymogów środowiskowych. Dzięki temu ograniczyliśmy emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Teraz czas na kolejne działanie, czyli budowę bloku kogeneracyjnego. Efektem planowanej inwestycji będzie stabilizacja cen dla mieszkańców i zwiększenie niezależności energetycznej. Ważny jest też efekt ekologiczny. Inwestycja wpłynie na ograniczenie ilości węgla używanego do produkcji ciepła, co przyczyni się do dalszego zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Jednocześnie budowa bloku kogeneracyjnego, wykorzystującego paliwo alternatywne, umożliwi domknięcie naszego systemu gospodarki odpadami – powiedział Radosław Witkowski, prezydent miasta.

Blok kogeneracyjny powstanie na terenie Ciepłowni Południe przy ul. Żelaznej w Radomiu. Jak zaznaczył UM, realizacja projektu ma spełnić zaostrzone normy środowiskowe i techniczno-technologiczne. Efektem ma być także jednoczesne zintegrowanie gospodarki odpadami komunalnymi z gospodarką energetyczną. – Naszym celem jest uzyskanie statusu efektywnego systemu ciepłowniczego, co też jest jednym z wymogów unijnych. Nowa instalacja będzie wykorzystywała paliwo alternatywne, produkowane przez Radkom z odpadów komunalnych. To około 25% odpadów, które nie mogą już być poddawane recyklingowi, a biorąc pod uwagę przepisy środowiskowe, nie mogą też być składowane. Po zrealizowaniu inwestycji nie będziemy już tylko ciepłownią. Będziemy bowiem jednocześnie wytwarzać zarówno ciepło, jak i energię elektryczną. Część będziemy zużywać na własne potrzeby, a część będziemy dostarczać mieszkańcom Radomia – dodał Tomasz Nita, prezes Zarządu „RADPEC-u”.

Kiedy mają ruszyć prace?

Rozpoczęcie realizacji inwestycji jest planowane na I kwartał 2024 r. Natomiast zakończenia prac należy spodziewać się na koniec I kwartału 2028 r. Obecnie instalacje termicznego przetwarzania odpadów posiada tylko dziewięć miast w Polsce – dodał UM.

Na podstawie www.radom.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny