Grupa Neuca i Zakłady Farmaceutyczne Polpharma poinformowały o zaangażowaniu się w akcję „Leki do Apteki”. Celem akcji jest by przeterminowane bądź niepotrzebne leki trafiały do unieszkodliwienia, a nie do zwykłego kosza na odpady. To pierwsza akcja jednocząca branżę farmaceutyczną wokół celu, jakim jest prawidłowe unieszkodliwienia niepotrzebnych bądź przeterminowanych leków.
Przeterminowane leki – nieodpowiednio zutylizowane mają negatywny wpływ na środowisko i nasze zdrowie
Niezażyte lub przeterminowane leki i farmaceutyki to szczególny rodzaj odpadu. Obchodzenie się z tego rodzaju substancjami wymaga dużej świadomości. Są to bowiem substancje potencjalnie niebezpieczne. Duża część zakupionych leków ulega przeterminowaniu. Co z nimi robimy? Jak wynika z raportu „Leki w środowisku – zagrożenia i wyzwania”, ok. 60% Polaków wyrzuca je do pojemnika na odpady zmieszane. Leki na wysypisku odpadów stanowią jednak poważne zagrożenie środowiskowe. Mogą bowiem zostać spożyte przez żerujące tam zwierzęta bądź przeniknąć do wód gruntowych. Z przekazanych danych wynika też, że ok. 28% Polaków spłukuje leki w toalecie. Nawet najnowocześniejsza oczyszczalnia ścieków nie jest w stanie zneutralizować wielu substancji leczniczych.
Według przekazanych danych, stężenie wielu powszechnie stosowanych leków odnotowuje się także w wodzie pitnej – zarówno wodociągowej, jak i butelkowanej. Można więc rzec, że z każdą szklanką wody wypijamy pewne ilości rozmaitych substancji chemicznych, co może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Ponadto, zawartość leków w wodzie może powodować poważne problemy dla wielu ekosystemów.
W radzeniu sobie z utylizacją leków przoduje Szwecja. Już dziesięć lat temu, nawet do 75% leków trafiało do aptecznych punktów zbiórki. Podobnie statystyki wyglądają w Finlandii. Za krajami północy plasuje się Portugalia i Holandia. Polska niestety znajduje się na dole zestawienia.
Co zatem zrobić z niepotrzebnymi bądź przeterminowanymi lekami?
W każdej gminie funkcjonuje punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Jest on ustawowo zobowiązany do tego, by odebrać od nas przeterminowane leki. W dodatku prowadzone są apteczne punkty zbiórki, których są już tysiące.
„Najwyższa pora, by działać, bo świat jest w naszych rękach” – pod takim hasłem organizatorzy ogólnopolskiej kampanii „Leki do Apteki” nawołują do tego, by w świadomy sposób podejść do zawartości naszych domowych apteczek.
Na podstawie biuro.mediacontact.pl
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)