Firma Stena Recycling poinformowała, że otworzyła wczoraj (30 marca 2023 r.) swój pierwszy przemysłowy zakład recyklingu baterii litowo-jonowych. To inwestycja o wartości ćwierć miliarda szwedzkich koron. Instalacja znajduje się w Halmstad, w południowej Szwecji i jest jednym z pierwszych zakładów recyklingu baterii na skalę przemysłową w Europie. Według firmy, zaawansowany proces recyklingu pozwala na przetworzenie 95% baterii z pojazdów elektrycznych. Firma podpisała już umowy z partnerami – producentami akumulatorów i pojazdów, aby wspólnie zadbać o wysoki poziom recyklingu.
Rosnąca potrzeba znalezienia rozwiązań w zakresie recyklingu baterii z pojazdów
– Nadchodzące regulacje UE w połączeniu z rosnącą elektryfikacją pojazdów i innych produktów, oznaczają potrzebę znalezienia rozwiązań w zakresie recyklingu baterii z pojazdów oraz tworzenia cyrkularnych łańcuchów wartości. Ta inwestycja zapewni firmie Stena Recycling kluczową rolę w procesie elektryfikacji przemysłu motoryzacyjnego – powiedział Marcus Martinsson, Product Area Manager Batteries w Stena Recycling Group.
Początkowe możliwości produkcyjne zakładu to przetwarzanie 10 tys. ton baterii rocznie. Materiał będzie pozyskiwany z innych rynków, dzięki współpracy z kilkoma kluczowymi zakładami Stena Recycling. Chodzi o zakłady firmy, działające w Szwecji, Danii, Polsce, Finlandii, Norwegii oraz w Niemczech i Włoszech.
– Jesteśmy przygotowani do zwiększenia skali naszej działalności w obszarze recyklingu baterii w miarę rozwoju rynku. W ciągu dziesięciu lat spodziewamy się podnieść wydajność przetwarzania co najmniej pięcio- a nawet dziesięciokrotnie w stosunku do obecnego poziomu – zaznaczył Marcus Martinsson.
Zapewnić przepływ materiałów w obiegu zamkniętym
Otwarcie zakładu stanowiło okazję do spotkania się ekspertów branżowych, którzy omówili przyszłość recyklingu baterii. Wskazali również elementy potrzebne do przyśpieszenia przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym.
– Proces elektryfikacji pojazdów dopiero się rozpoczął, ale my chcemy wzmocnić podejście oparte o zasady gospodarki o obiegu zamkniętym, a tym ponowne wykorzystanie materiałów będących już w obiegu do produkcji nowych baterii. Współpraca między podmiotami z branży będzie miała kluczowe znaczenie dla udanej transformacji cyrkularnej. Jesteśmy gotowi rozwijać i wzmacniać naszą współpracę w ramach całego łańcucha wartości. Począwszy od producentów baterii i producentów sprzętu, a skończywszy na branży pojazdów elektrycznych. Aby zapewnić przepływ materiałów w obiegu zamkniętym, spełnić wymagania rynku i organów regulacyjnych oraz przyczynić się do bardziej zrównoważonej przyszłości — podkreślił Kristofer Sundsgård, prezes i dyrektor generalny Stena Metall Group.
Na budowę nowego zakładu, w 2021 r., firma Stena Recycling otrzymała dofinansowanie w wysokości 70,7 mln koron od Szwedzkiej Agencji Energii.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. Stena Recykling