Krakowska Ekosplarnia. Przegląd techniczny instalacji

W krakowskiej Ekospalarni trwa planowany, obowiązkowy przegląd techniczny instalacji – poinformował na swojej stronie internetowej Urząd Miasta Krakowa (UM). Po wykonaniu wszystkich niezbędnych prac, od 20 września zakład będzie gotowy do bezproblemowej pracy przez kolejny rok – zapowiedział magistrat.

Co obejmuje przegląd techniczny instalacji?

Przegląd techniczny instalacji obejmuje wszystkie istotne elementy Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów. Sprawdzane i wymieniane są części eksploatacyjne – wskazał UM. Dzięki dokładnemu przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych prac instalacja będzie mogła efektywnie i stabilnie funkcjonować przez kolejne ponad osiem tysięcy godzin.

– Ciekawostką tegorocznego przeglądu jest pierwszy od 2016 roku, czyli od początku funkcjonowania zakładu, remont główny turbiny parowej – powiedział Wojciech Wróbel, dyrektor Ekospalarni. Dodał też, że do tych prac instalacja została przygotowana już podczas ubiegłorocznego postoju technologicznego. Zmodernizowano wówczas stację redukcyjno-schładzającą, dzięki temu możliwe będzie spalanie odpadów bez konieczności pracy turbiny. – To z kolei przekłada się na skrócenie do niezbędnego minimum przerwy w dostawach odpadów, co jest szczególnie istotne w kontekście bezpieczeństwa sanitarnego Krakowa – podkreślił.

– Przy tej okazji warto przypomnieć, że wciąż zwiększamy efektywność energetyczną zakładu, nie zwiększając ilości spalanych odpadów. W czerwcu uruchomiliśmy instalację odzysku ciepła ze spalin, której montaż rozpoczął się jeszcze podczas poprzedniego przeglądu, zaś w ubiegłym miesiącu dotarła do nas absorpcyjna pompa ciepła. Staramy się, by Kraków był miastem niezależnym energetycznie, a mieszkańcy płacili jak najmniej za energię dostarczaną do ich gospodarstw domowych – podkreślił Tadeusz Trzmiel, prezes zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego. Holding jest właścicielem i operatorem Ekospalarni.

Standard eksploatacyjny

Od początku przeglądu w pracach na terenie zakładu wzięło już udział 329 pracowników podwykonawców z 43 firm zewnętrznych. Coroczne przeglądy okresowe są standardem eksploatacyjnym dla wszystkich pracujących spalarni, zarówno w Polsce, jak i za granicą – zaznaczył magistrat.

Na podstawie krakow.pl

fot. Krakowski Holding Komunalny

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

reklama

Partner Portalu