Projekt nowej tzw. uchwały śmieciowej

Projekt nowej tzw. uchwały śmieciowej w Łodzi

Urząd Miasta Łodzi (UM) poinformował, że przygotowany został nowy projekt nowej tzw. uchwały śmieciowej. Jak dodaje łódzki magistrat, nowy projekt tzw. uchwały śmieciowej jest wzorowany na zgierskim, do którego regionalna izba obrachunkowa (RIO) nie miała zastrzeżeń, a zacznie obowiązywać – o ile radni go przyjmą – od 1 lipca 2021 r.

Identyczna uchwała funkcjonuje w Zgierzu, nie było do niej zastrzeżeń więc do naszej też nie powinno być. Wracamy do powiązania opłat za śmieci z wodą by chronić portfele i uszczelnić system, a w konsekwencji spowodować że wszyscy, którzy śmieci produkują będą za nie płacić. Nie będziemy skarżyć orzeczenia RIO, uchylającego naszą uchwałę do sądu ponieważ to długotrwała procedura, a łodzianie chcą wreszcie ostatecznie wiedzieć jakie będą opłaty i od kiedy – komentuje Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi.

Jakie stawki opłaty proponuje projekt nowej tzw. uchwały śmieciowej

Projekt nowej tzw. uchwały śmieciowej

Zgodnie z nowym projektem, w zabudowie wielorodzinnej będzie obowiązywać opłata za odbiór i zagospodarowanie odpadów powiązana ze zużyciem wody, według stawki 9,6 zł za m3. Przy czym uwzględnione zostanie zużycie wody według wskazań wodomierza za ostatnie trzy miesiące. Osoby które nie mają wodomierzy lub mieszkające od niedawna w nowych budynkach będą rozliczane według średniego zużycia na osobę wskazanego w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 14 stycznia 2002 r.

Z kolei w zabudowie jednorodzinnej obowiązywać ma opłata od liczby mieszkańców, według stawki 34 zł od osoby.

Jak podaje UM, projekt nowej tzw. uchwały śmieciowej przewiduje, że w zabudowie mieszanej, czyli takiej, w której występują mieszkania wraz z lokalami użytkowymi, mieszkańcy będą płacić, jak w zabudowie wielorodzinnej a najemcy lokali – od powierzchni użytkowej lokalu wg stawek: do 300 m2 – 1,4 zł za metr, a za każdy metr powyżej 300 m2 – 0,4 zł.

Projekt nowej tzw. uchwały śmieciowej – magistrat dotrzymuje słowa

Urząd Miasta Łodzi słowa dotrzymuje czego dowodem jest obecny projekt. Jeśli zostanie przyjęty łodzianie mieszkający w budynkach wielorodzinnych będą mieć wpływ na wysokość opłat, a właściciele domów jednorodzinnych postulowali pozostawienie opłaty od osoby, ponieważ taka forma rozliczenia jest dla nich korzystniejsza. Liczymy, że uchwała zostanie przyjęta przez RIO bez uwag – zaznacza Piotr Bors, dyrektor Departamentu Pracy, Edukacji i Kultury UM.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne), rys. UM Łodzi

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Reklama

Partner Portalu

reklama

partner merytoryczny

reklama

Partner Portalu