próbka z domowego paleniska

Próbka z domowego paleniska wykaże spalanie odpadów

Sezon grzewczy w pełni – zwraca uwagę Urząd Miasta Włocławek (UM) i dodaje, że właśnie dlatego tamtejsi strażnicy miejscy ponownie przypominają o tym, że domowe palenisko to nie jest miejsce służące do pozbywania się odpadów komunalnych. A próbka z domowego paleniska pozwala na udowodnienie spalania śmieci.

Próbka z domowego paleniska zbadana przez laboratorium w Rudzie Śląskiej

Magistrat zwraca uwagę, że dobitnie przekonał się o tym właściciel nieruchomości znajdującej się przy ul. Kaliskiej we Włocławku. Oto bowiem próbka z domowego paleniska pobrana przez strażników miejskich z ekopatrolu, odpowiednio zabezpieczona, została dostarczona do Laboratoriom Centrum Badań Środowiska w Rudzie Śląskiej. Badanie przeprowadzone w dniach 18 i 22 grudnia br. metodą sitową, analiz fizykochemicznych i analizy porównawczej wykazało, że doszło do termicznego przekształcenia materiałów niedozwolonych – podkreśla UM i dodaje, że w badanej próbce stwierdzono obecność fragmentów nadpalonego drewna, popiół, stalowe gwoździe, folię aluminiową oraz szkło. Ewidentnie materiały wykryte w badanej próbce, zgodnie z przepisami Ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 roku są niedozwolone do spalania w domowym palenisku – stwierdził magistrat.

Zbadana próbka z domowego paleniska może oznaczać koszty dla spalającego odpady

W związku z ustaleniami dokonanymi podczas analizy podejrzany o popełnienie wykroczenia, musi liczyć się z tym, że do sądu zostanie skierowany wniosek o jego ukaranie, na podstawie przepisu art. 191 wspomnianej ustawy. Sprawca wykroczenia musi się również liczyć z poniesieniem kosztów, nie tylko sądowych, ale również przeprowadzonego badania laboratoryjnego.

Magistrat przypomina, że za spalanie niedozwolonych materiałów w piecu domowym, strażnicy miejscy mogą nałożyć mandat karny w wysokości do 500 zł, a kara grzywny nałożona przez sąd może wynieść nawet 5000 zł.

Urzędnicy miejscy podali również, że w minionym roku do Straży Miejskiej we Włocławku wpłynęło 636 zgłoszeń dotyczących podejrzenia popełnienia wykroczenia, polegającego na spalaniu odpadów w domowych paleniskach. Strażnicy miejscy wobec 13 osób zastosowali pouczenie, 57 osób zostało ukaranych mandatami karnymi, a do Sądu Rejonowego skierowano siedem wniosków o ukaranie.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

reklama