prawidłowo segregować

W Święta warto pamiętać, by prawidłowo segregować odpady…

W okresie Świąt produkujemy więcej odpadów opakowaniowych m.in. kartonów, opakowań z tworzyw sztucznych oraz opakowań szklanych, ale również bioodpadów. Warto pamiętać, by je prawidłowo segregować – zaapelował o to Urząd Miasta Rybnika (UM).

W związku z tym magistrat przypomniał najważniejsze zasady opisujące, jak prawidłowo segregować odpady.

Jak prawidłowo segregować opakowania?

Rybnicki magistrat podpowiada, że plastikowe opakowania np. po kosmetykach, detergentach czy kartony po płynnej żywności (po zupach, mleku, czy sokach) należy wrzucać do żółtego pojemnika. Urzędnicy wskazują, że plastikowe opakowania to często produkty wielokrotnego użytku. Tego typu opakowania warto wyczyścić, jeśli tego wymagają, i wykorzystać np. podczas kolejnych zakupów.

Z kolei czyste i suche opakowania papierowe np. saszetki, torebki na prezenty czy papier do ich pakowania wrzucać należy do pojemnika koloru niebieskiego.

Jednocześnie urzędnicy zwracają uwagę, że mokry lub tłusty papier należy wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane.

Jeśli chodzi opakowania szklane to do pojemnika na szkło mogą trafić np. szklane słoiki, butelki po napojach, po oleju czy po alkoholach. Przed wyrzuceniem butelek i słoików należy je opróżnić, ale nie trzeba ich dokładnie myć – dodaje UM.

„Pamiętaj, by metalowe lub plastikowe nakrętki wkładać do pojemnika w kolorze żółtym (plastikowe nakrętki można też oddać na zbiórkę charytatywną)” – zachęca UM.

Jednocześnie magistrat zwraca uwagę, by zniszczone i potłuczone bombki oraz szklane ozdoby wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane.

Bioodpadami też należy prawidłowo segregować

Bioodpady czyli np. obierki, przeterminowane i niewykorzystane owoce i warzywa należy wyrzucać do pojemników w kolorze brązowym. Do tego typu pojemników powinny trafić także skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie oraz pozostałości roślinne. Z kolei resztki mięsa, kości i produkty garmażeryjne czy inne produkty spożywcze, jak np. makarony czy kasze wyrzucać należy do pojemników na odpady zmieszane. Miejscy urzędnicy przypominają, że przed wyrzuceniem jedzenia trzeba je wyjąć z opakowań. Opakowania po żywności należy wyrzucić do odpowiednich pojemników.

A co z choinkami? W Rybniku odbiór „żywych” choinek odbędzie się w styczniu i lutym, w terminach odbioru bioodpadów. Natomiast sztuczne choinki należy przygotować do odbioru w ramach odpadów wielkogabarytowych. Można je też oddać do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK-u).

Proekologiczne praktyki okołoświąteczne

Wśród takich działań UM wymienia zgniatanie odpadów. stosowanie się do tej zasady sprawi, że w koszu pojawi się więcej miejsca i rzadziej trzeba chodzić do śmietnika. Przy strojeniu choinki czy wnętrza warto stosować ozdoby z „żywych” elementów. Jak zaznacza UM, swoim zapachem wprowadzają one w sposób wyjątkowy w świąteczny nastrój, natomiast po świętach mogą trafić na kompost.

Jeśli zaś chodzi o zakupy, to magistrat zachęca do świadomych zakupów. W tym celu warto zapytać bliskich co kupić im na święta. Można dzięki temu zmniejszyć nadprodukcję żywności i opakowań, a także sprzętów, ubrań i innych akcesoriów. To pozwoli oszczędzać zasoby.

Miejscy urzędnicy dodają też, że własna torba na zakupy to działanie zarówno oszczędne, jak i proekologicznie.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu