prawidłową segregację

Gdzie szukać odpowiedzi na pytania o prawidłową segregację?

Czy zbite lustro lub kubek można wrzucić do zielonego pojemnika na szkło? Czy stary paragon i tłusty karton po pizzy nadadzą się do recyklingu razem z papierem? Gdzie oddać niedziałający smartfon? Odpowiedzi na te pytania o prawidłową segregację można znaleźć w miejskiej wyszukiwarce Segregujna5 – przypomniał Urząd m.st. Warszawy (UM).

Mniej odpadów i składowisk, oszczędność energii, ochrona gleby i wód gruntowych, większa szansa na recykling – to główne zalety segregacji odpadów. Kolejną są kwestie ekonomiczne – zwrócił uwagę ratusz. Magistrat wskazał, że mieszkańcy, którzy nie segregują odpadów lub robią to nieprawidłowo, mogą liczyć się z wyższą opłatą za odbiór śmieci. Dlatego warto konkretne frakcje wrzucać do odpowiednich pojemników – namawia UM.

Jak prowadzić prawidłową segregację odpadów? Magistrat podpowiedział

Decyzja o tym, do jakiego pojemnika powinny trafić odpady, nie zawsze jest jednak oczywista. Dlatego magistrat postanowił podpowiedzieć, żeby nie wyrzucać do pojemników na papier zużytych ręczników papierowych i chusteczek. Nie należy też tam wrzucać papieru śniadaniowego i paragonów ze sklepu. Do pojemników na szkło nie należy wyrzucać ceramiki, talerzy, luster, szyb, szkła stołowego i żaroodpornego.

Z kolei do pojemników na metal i tworzywa sztuczne nie powinno się wyrzucać baterii i akumulatorów. Tego typu zbiorniki nie są też odpowiednim miejscem ani dla zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, ani dla patelni. Resztek mięsnych, kości i tłuszczy zwierzęcych, olejów jadalnych, ziemi, kamieni oraz serów nie wolno usuwać do pojemników na frakcję „BIO”. Do zbiorników na odpady „zielone” nie należy kierować resztek jedzenia, kamieni, popiołu, ziemi, zabrudzonych trocin, czy żwirku dla zwierząt. Magistrat zwrócił też uwagę na odpady, których nie wolno wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane (resztkowe po segregacji). Są w tym strumieniu przeterminowane bądź niewykorzystane leki, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, a także baterie i akumulatory.

Gdy pojawią się wątpliwości, do którego pojemnika wyrzucić dany odpad, warto skorzystać z podpowiedzi w miejskiej wyszukiwarce segregujna5 – zachęcił ratusz.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Aby usprawnić proces segregacji odpadów, warto stosować kilka prostych zasad. To np. zgniatanie plastikowych butelek i składanie kartonów przed wrzuceniem ich do pojemnika. Warto też wyrzucać opakowania bez zawartości i resztek produktów – zaznaczył UM.

Podczas segregacji szczególną uwagę należy zwrócić na tzw. odpady niebezpieczne. Nie wolno ich zostawiać w pojemnikach do segregacji bądź w altanach śmietnikowych. Takie odpady można oddać tylko w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach. Na przykład przeterminowane leki czy termometry rtęciowe można oddać w aptekach. Odpady niebezpieczna są również przyjmowane w punktach selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK-ach) i mobilnych PSZOK-ach (MPSZOK-ach). Można pozbyć się tam np. pojemników pod ciśnieniem, rozpuszczalników, baterii i akumulatorów). Z kolei drobnych „elektrośmieci” można pozbywać się w specjalnych pojemnikach – miejskich punktach zbiórki elektroodpadów.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu