Poznańska spalarnia w pozwoleniem na użytkowanie

Urząd Miasta Poznania poinformował, że Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał pozwolenie na użytkowanie Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK) w Poznaniu.

Pozwoli to na rozpoczęcie eksploatacji spalarni odpadów w listopadzie br. Dzięki temu Miasto spełni wszystkie wymogi zawarte w umowie o dofinansowanie inwestycji zawartej z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jak podkreśla poznański magistrat pozwolenie na użytkowanie spalarni jest prawomocne i ostateczne, a jego brak nie pozwoliłby na uznanie projektu budowy poznańskiej spalarni za zakończony, co z kolei mogłoby skutkować koniecznością zwrotu 330 mln zł dotacji. Miasto zostało bowiem zobowiązane do finalizacji projektu do końca bieżącego roku.

Informację o wydaniu pozwolenia na użytkowanie spalarni z satysfakcją przyjął prezydent Poznania, który zaznaczył, że teraz przed Miastem stoi kolejne wyzwanie, jakim jest uzyskanie dla ITPOK-u statusu instalacji regionalnej, co jest niezbędne by spalarnia mogła działać.

Jednocześnie urząd przypomina, że odpady w ITPOK są przetwarzane od kwietnia. Dzieje się to w ramach tzw. rozruchu spalarni, a dotychczas do spalenia trafiło ponad 90 tys. ton odpadów. Wszystkie prace budowlano-montażowe na terenie ITPOK zostały zakończone w lutym br. W listopadzie, po kilkumiesięcznym okresie rozruchu, rozpocznie się eksploatacja instalacji.

Na podstawie www.poznan.pl

fot. sozosfera.pl

Partner portalu

Partner portalu

Partner portalu

Partner portalu

reklama

 

Artykuły i aktualności