W Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie (ZUO) powstanie zakład termicznego unieszkodliwiania odpadów medycznych i weterynaryjnych. 17 czerwca utworzono spółkę, której zadaniem będzie realizacja inwestycji – podał ZUO. Zadaniem Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Medycznych (ZUOM) będzie realizacja inwestycji, polegającej na zaprojektowaniu, budowie i prowadzeniu działalności, spełniając wymogi najlepszej dostępnej techniki.
Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Medycznych – czym będzie się zajmować?
Zadaniem powstałego zakładu ma być zabezpieczenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego w zakresie zagospodarowania odpadów medycznych i weterynaryjnych, dla których na obszarze województwa zachodniopomorskiego nie ma instalacji o wystarczających mocach przerobowych, które mogłyby przetworzyć je w sposób zgodny z wymogami prawa – podaje ZUO.
Dzięki instalacji, podmioty ze Szczecina, generujące tego typu odpady, będą mogły zagospodarować je w bliskiej okolicy. Pozwoli to uniknąć kosztów za ich transport poza województwo – podkreśla ZUO.
Instalacja ma powstać na terenie Ostrowa Grabowskiego w Szczecinie, w bezpośrednim sąsiedztwie spalarni odpadów komunalnych (EcoGeneratora). Wydajność obiektu zaplanowano na 5 tys. ton odpadów rocznie. Taka ilość odpadów medycznych i weterynaryjnych unieszkodliwiana termicznie w ciągu roku, pozwoliłaby na zabezpieczenie jednostek służby zdrowia oraz gabinetów weterynaryjnych ze Szczecina i okolic. Nie konkurowałaby z działalnością istniejącej spalarni odpadów medycznych w Gryficach – zaznacza ZUO.
Zakład Unieszkodliwiania Odpadów posiada Programu Funkcjonalno-Użytkowego wraz z opracowaniem szacunkowego zestawienia kosztów dla planowanej inwestycji. Sporządziła go wyłoniona w drodze przetargu firma Qenergy. Instalacja miałaby rozpocząć działalność na przełomie 2027 i 2028 roku. Koszt inwestycji szacuje się na ok. 160 mln zł netto. ZUOM zamierza ubiegać się o dofinansowanie budowy w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. ZUO w Szczecinie













