recykling paneli fotowoltaicznych

Powstaje innowacyjna metoda recyklingu paneli fotowoltaicznych

W laboratoriach Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) powstaje innowacyjna metoda recyklingu paneli fotowoltaicznych. Uczelnia wraz ze spółką technologiczno-badawczą 2loop Tech utworzyły konsorcjum w celu przeprowadzenia badań i działań wdrożeniowych. Jak zaznaczyła AGH, w skład zespołu badawczo-wdrożeniowego wchodzą naukowcy z Polski, Czech i Słowacji.

Odzyskać surowce z paneli PV

Panele fotowoltaiczne to coraz bardziej popularna na świecie metoda produkcji energii. Szacuje się, że w samej Polsce do 2025 r. będą zainstalowane panele o łącznej masie ponad 420 tys. ton. Według raportu Instytutu Energii Odnawialnej łączna moc wszystkich instalacji fotowoltaicznych w Polsce ma wynieść wtedy prawie 8000 MW. Szacując, że średnia żywotność paneli wynosi 20 – 30 lat już w najbliższych latach, w samej Polsce, do utylizacji lub recyklingu może trafić ponad 100 ton zużytych instalacji fotowoltaicznych. Już teraz z paneli fotowoltaicznych można odzyskiwać surowce, m.in. aluminium, krzem czy szkło. Na razie są to jednak często metody niekompletne lub mało wydajne i kosztowne – wskazała uczelnia.

Stajemy przed globalnym wyzwaniem zagospodarowania zużytych paneli fotowoltaicznych. Nasze metody przetwarzania zużytych paneli opracowane wraz z firmą 2loop Tech będą nie tylko w 100% ekologiczne, lecz również efektywne ekonomicznie. Dzięki opracowanym technologiom odzyskamy praktycznie wszystko co możliwe, łącznie z metalami szlachetnymi, takimi jak srebro, w formie umożliwiającej ich ponowne wykorzystanie – zaznaczył prof. Marek Cała, dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH.

Metoda recyklingu paneli fotowoltaicznych – odpowiedzią na globalne wyzwanie

Metoda recyklingu paneli fotowoltaicznych

Rynek fotowoltaiki w krajach Unii Europejskiej (UE) dynamicznie się rozwija. W ciągu dziesięciu lat moc zainstalowana źródeł fotowoltaicznych w krajach UE wzrosła o ok. 100 GW i na koniec 2019 r. wynosiła już 130 GW. W 2019 r., według danych Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA), całkowita moc zainstalowana w fotowoltaice (PV) w UE wzrosła o 13%, a przyrost nowych mocy w 2019 r. był o 87% wyższy niż w 2018 r.Liderami w tym obszarze są Hiszpania i Niemcy, które były odpowiedzialne za 50% przyrost mocy instalacji fotowoltaicznych w całej UE w 2019 r. – podała AGH.

Już teraz światowa gospodarka musi podjąć wyzwanie. Za 5 czy 10 lat będzie za późno. Wierzymy, że Polska może zostać światowym liderem w zakresie recyklingu tego typu instalacji. Mamy know-how, potencjał produkcyjny, korzystne położenie geograficzne i firmy, które chcą zainwestować w opracowanie skutecznych i bezpiecznych ekologicznie technologii – podkreślił prof. Marek Cała dodaje.

Efektem zawartej umowy ma być metoda recyklingu paneli fotowoltaicznych

Umowa zawarta w ramach projektu zakłada opracowanie technologii blisko stuprocentowego recyklingu zużytych paneli fotowoltaicznych. Akademia Górniczo-Hutnicza przeprowadzi badania laboratoryjne oraz opracuje metodę przetwarzania paneli. Badania przemysłowe odbywać się będą w Katedrze Inżynierii Środowiska na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii. Natomiast prace wdrożeniowe oraz uruchomienie prototypowej linii technologicznej nastąpi w zakładzie 2loop Tech w podtoruńskich Czaplach.

– Razem z AGH opracowujemy nowatorską technologię pozwalającą firmom efektywnie ekonomicznie recyklingować panele fotowoltaiczne, tak aby zminimalizować koszty procesu i nie musieć ich przerzucać na użytkownika indywidualnego. Dostawcy paneli są coraz bardziej świadomi narastającego problemu odpadów po instalacjach OZE i są już wśród nich na rynku pionierzy, którzy wychodzą z inicjatywą by skorzystać z tych nowych możliwości i doprowadzić do odpowiedzialnego przetworzenia zużytych elementów instalacji PV – powiedział Marcin Karbowniczek, prezes Zarządu 2loop Tech.

Linia technologiczna do końca 2023 r.

Umowa zawarta z końcem kwietnia przewiduje zakończenie badań przemysłowych do października 2022 r., a wdrożenie i uruchomienie linii technologicznej nastąpić ma do końca 2023 r. 2loop Tech jest liderem konsorcjum, odpowiadającym za proces wdrożeniowy projektu. Natomiast za część naukowo-badawczą projektu odpowiada AGH.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. 2 x AGH

reklama

reklama

reklama

reklama