Spalanie odpadów w palenisku

Potwierdzili spalanie odpadów w palenisku domowym

W połowie lutego br. Ekopatrol Straży Miejskiej w Bydgoszczy otrzymał zgłoszenie, z którego wynikało, że istnieje możliwość, iż na jednej z posesji przy ul. Toruńskiej w tym mieście, spalane są odpady. Podczas kontroli strażnicy potwierdzili spalanie odpadów w palenisku domowym.

Spalanie odpadów w palenisku domowym potwierdzone badaniami laboratoryjnymi

Jednak – jak podje bydgoska straż – właściciel nieruchomości upierał się, iż w piecu znajduje się jedynie paliwo stałe, które jest dopuszczone do powszechnego użytku. W związku z taką postawą mieszkańca, municypalni pobrali z paleniska próbkę popiołu, która została przekazana do badania laboratoryjnego. Straż Miejska w Bydgoszczy wskazuje, że ekspertyza z przeprowadzonego badania jednoznacznie potwierdziła, iż w piecu spalane były odpady. W trakcie badania wyodrębniono liczne gwoździe, wkręty oraz zszywki, a także metalowy zawias. Jednak jedna rzecz była zaskakująca – podkreślają bydgoscy municypalni i dodają, że chodzi o… oprawkę od okularów.

Spalanie odpadów w palenisku

W związku z odnotowanymi faktami, wobec sprawcy zostanie skierowany wniosek do sądu, w którym Straż Miejska domagać się będzie także zwrotu kosztów wykonania ekspertyzy badania laboratoryjnego, tj. 590,4 zł.

Naruszenie przepisów uchwały antysmogowej w lutym br.

Przy okazji municypalni podsumowali, że w lutym br. funkcjonariusze z Ekopatrolu przeprowadzili łącznie 378 kontroli palenisk, w wyniku czego nałożyli 64 mandaty na łączną kwotę 11,9 tys. zł za spalanie odpadów i skierowali za to wykroczenie cztery wnioski o ukaranie do sądu. Ponadto strażnicy nałożyli 20 mandatów na łączną kwotę w wysokości 2,4 tys. zł w związku z naruszeniem przepisów tzw. uchwały antysmogowej. Przy czym jak wskazuje straż, głównie penalizowane były przekroczenie granicy 20% wilgotności drewna oraz brak wymaganego świadectwa potwierdzającego jakość paliwa stałego.

Spalanie odpadów w palenisku domowym – panele podłogowe w piecu a gruz na drodze!

Działalność bydgoskiego Ekopatrolu nie skończyła się jednak w lutym. Dowodem jest wizyta municypalnych, która miała miejsce w piątek 5 marca br., na jednej z posesji na osiedlu Smukała. Przyczyną wizyty było podejrzenie spalania odpadów. I rzeczywiście, w trakcie kontroli okazało się, że w palenisku znajdowały się stare panele podłogowe, pochodzące z przeprowadzonego remontu. W związku z popełnionym wykroczeniem sprawca został ukarany mandatem w maksymalnej wysokości. Ponadto właściciel nieruchomości otrzymał także drugi mandat za wykorzystanie drogi niezgodnie z jej przeznaczeniem, gdyż składował na niej gruz poremontowy – wskazują bydgoscy strażnicy.

Na podstawie strazmiejska.bydgoszcz.pl i strazmiejska.bydgoszcz.pl

fot. 2 x Straż Miejska w Bydgoszczy

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

reklama

reklama