Z rozbudową i modernizacją ZUSOK-u

Postępują prace związane z rozbudową i modernizacją ZUSOK-u

Trwają prace związane z rozbudową i modernizacją ZUSOK-u, czyli Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych, działającego na warszawskim Targówku – poinformowało Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m.st. Warszawie (MPO). Nowa inwestycja będzie największą i najefektywniejszą instalacją termicznego przekształcania odpadów komunalnych (ITPOK) w Polsce – podkreśla MPO i dodaje, że rozbudowany ZUSOK nie tylko usprawni stołeczną gospodarkę odpadami, ale stanie się również centrum nowoczesnego podejścia do ekologii.

Trwają prace przygotowawcze w związku z rozbudową i modernizacją ZUSOK-u

Na terenie ZUSOK-u, przy ul. Zabranieckiej 2 w Warszawie, trwają niezbędne prace przygotowawcze przed rozbudową instalacji termicznego przekształcania odpadów (ITPO) na Targówku. Stołeczne MPO wskazuje, że zakończył się montaż prefabrykowanej żelbetowej konstrukcji wsporczej pod chłodnie wentylatorowe. Zamontowana konstrukcja składa się z ośmiu olbrzymich słupów (o wadze 9,2 ton każdy). Równolegle prowadzone są prace nad rozbiórką i przeniesieniem chłodni wentylatorowych z obecnego ZUSOK-u. W ciągu najbliższych dni wykonane zostaną podłączenia mechaniczne i elektryczne. Do tej pory zorganizowano również i uruchomiono drogi dojazdowe na teren budowy.

Z rozbudową i modernizacją ZUSOK-u

Rozbudowywana w ramach istniejącego ZUSOK-u instalacja będzie wydajna i w istotnym stopniu wpłynie na ograniczenie ilości składowanych odpadów komunalnych pochodzących z warszawskich gospodarstw domowych – przekonuje stołeczna spółka. Projekt zrealizowany zostanie w oparciu w standardzie BAT (ang. „best available technology”, czyli „najlepsze dostępne techniki”) – dodaje warszawskie MPO i podkreśla, że zaawansowane rozwiązania technologiczne oraz wysokie standardy środowiskowe wykluczają możliwość negatywnego oddziaływania instalacji na środowisko i mieszkańców.

Z rozbudową i modernizacją ZUSOK-u związana ma być stabilizacja cen zagospodarowania odpadów

Po rozbudowie Zakład na Targówku dysponować będzie trzema niezależnymi liniami technologicznymi, których łączna wydajność wyniesie ponad 300 tys. ton odpadów komunalnych rocznie. Jednocześnie zmodernizowana ITPO będzie działać w kogeneracji, co oznacza, że przekształci odpady w prąd i ciepło, które trafią do kilkunastu tysięcy gospodarstw domowych w Warszawie. Wytworzone zostanie 200 tys. MWh energii cieplnej/rok, a także 100 tys. MWh energii elektrycznej/rok. Wszystko to finalnie sprzyjać ma portfelom mieszkańców stolicy. Rozbudowa ZUSOK-u pozwoli ustabilizować ceny zagospodarowania odpadów w Warszawie – zapewnia MPO.

Obiekt na Targówku będzie też pełnić funkcje rekreacyjne oraz edukacyjne. Na jego terenie znajdzie się ścieżka edukacyjna, zielone dachy wspomogą retencję wód opadowych, a transparentne elementy elewacji budynku dadzą po zmroku wyjątkowy efekt iluminacji – dodaje warszawska spółka.

Zakończenie rozbudowy i modernizacji ZUSOK-u zaplanowane jest na przełom lat 2023 i 2024. Generalnym wykonawcą inwestycji jest koreańska firma POSCO Engineering & Co., która ma ogromne doświadczenie w realizacji obiektów komunalnych na całym świecie – podkreśla MPO.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. MPO w Warszawie

reklama

reklama

reklama

reklama