Porozmawiali o odpadach

Porozmawiali o odpadach

Wczoraj, 25 września, w ramach działań związanych z kampanią „Sprzątanie Świata 2019”, w Zabrzu odbyła się konferencja pt. „Porozmawiajmy o odpadach”. Wydarzenie było skierowane do nauczycieli przyrody i biologii, nauczycieli z placówek przedszkolnych oraz dyrektorów jednostek oświatowych Zabrza.

W Zabrzu porozmawiali o odpadach z pracownikami oświaty

Celem konferencji było przekazanie informacji dotyczących segregacji odpadów, w tym przepisów i regulacji prawnych, przedstawienie działania firm zajmujących się gospodarką odpadami, a także uświadomienie uczestnikom odpowiedzialności za nasze działania w trosce o lepsze życie i otaczające nas środowisko – informuje Urząd Miejski w Zabrzu (UM).

Zabrze przywiązuje dużą wagę do kształtowania świadomości ekologicznej mieszkańców. Aktualnie ok. 40% gospodarstw segreguje odpady. To dobry wynik, jednak wciąż dążymy do jego poprawy. Dlatego organizujemy i przeprowadzamy w mieście wiele projektów i inicjatyw poświęconych ekologii – stwierdziła podczas konferencji Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Odpady są nieodzownym elementem naszego życia. Każdy odpad jest cenny. Kiedyś się je składowało, a dzisiaj się je przetwarza w celu ich ponownego wykorzystania. Jednocześnie w procesie odzysku tych materiałów FCC Polska przykłada szczególną troskę i dbałości o środowisko – podkreślił Paweł Szewczyk, prezes spółki FCC Polska.

Z odpadów można wytworzyć specjalistyczne paliwo, które posłuży do produkcji ciepła i prądu. Musi się to jednak odbywać w nowoczesnej elektrociepłowni z zachowaniem najwyższych standardów ochrony środowiska. Elektrociepłownia Fortum w Zabrzu jest pierwszą w Polsce wykorzystującą takie ekologiczne paliwo, RDF. Dlatego cieszę, że konferencja o ekologicznym zagospodarowaniu odpadów odbywa się właśnie tu – skomentował Jacek Ławrecki, dyrektor ds. komunikacji firmy Fortum.

Jak zaznacza UM, konferencja wzbudziła spore zainteresowanie uczestników. W jej trakcie istniała możliwość dyskusji i zadawania pytań, na które odpowiedzi udzielali specjaliści. Po zakończeniu spotkania – część uczestników mogła zwiedzić tereny elektrociepłowni FORTUM w Zabrzu lub wybrać się na edukacyjny spacer po terenie Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu (MOB).

Kampania edukacyjna „Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy”

Konferencja była częścią szerzej zakrojonej kampanii edukacyjnej „Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy”, w ramach której MOB 18 września przygotował warsztaty skierowane do dzieci i młodzieży z Zabrza poświęcone segregacji odpadów. W dwóch kolejnych dniach młodzi zabrzanie mieli możliwość poznania ścieżki edukacyjnej na terenie Zakładu Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów należącego do firmy MPGK.

Ostatnim elementem akcji edukacyjnej są dwa konkursy dla dzieci i młodzieży. Pierwszy „3R – ratunek dla planety Ziemi”, to konkurs wiedzy na temat segregacji odpadów, skierowany do uczniów klas 6-7 zabrzańskich szkół podstawowych. Drugi konkurs ma charakter konkursu techniczno-plastycznego i polega na stworzeniu „doniczki z surowców wtórnych”, której „drugie życie” będzie można zobaczyć na terenie MOB w przyszłorocznym sezonie.

Organizatorami kampanii edukacyjnej „Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy” są: Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu, Urząd Miejski w Zabrzu oraz FCC Polska.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM w Zabrzu

fot. UM w Zabrzu

partner portalu

reklama

reklama

reklama