Poprawa gospodarowania odpadami komunalnymi – to wspólny mianownik trzech projektów, które otrzymały dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.
Poprawa gospodarowania odpadami komunalnymi – rozdzielone 7 mln zł
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego (UMWŚ) poinformował, że Zarząd Województwa Świętokrzyskiego rozdzielił 7 mln zł unijnego dofinansowania w ramach jednoetapowego konkursu z Działania 4.2 Gospodarka odpadami. Pieniądze trafią do Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Końskich (1 mln 337 tys. zł), Międzygminnego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Janczycach (1 mln 605 tys. zł) oraz Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Rzędowie (4 mln 57 tys. zł). Jak zaznacza UMWŚ, unijne wsparcie zostanie wykorzystane na realizację przedsięwzięć, których celem jest poprawa gospodarowania odpadami komunalnymi, przede wszystkim zaś na zwiększenie udziału odpadów zbieranych selektywnie, a co za tym idzie, zapobieganiu wzrostowi ilości odpadów deponowanych na składowiskach.
Poprawa gospodarowania odpadami komunalnymi
W ramach dofinansowanego projektu, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Końskich zmodernizuje istniejącą linię przerobu odpadów, którą rozbuduje o nowy taśmociąg służący do przesyłu odpadów, zakupiona zostanie także ładowarka chwytakowa służąca poprawie wydajności linii i wspomagająca jej uniwersalność. Z kolei Międzygminny Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Janczycach zaplanował zakup mobilnego rozdrabniacza do odpadów wielkogabarytowych, a w Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Rzędowie – budowę kwatery składowania odpadów w Grzybowie oraz zakup urządzeń do obsługi składowiska – ładowarki i kompaktora.
– Naszym zamierzeniem było, by w ramach konkursu wspierać przedsięwzięcia z zakresu racjonalizacji systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Ten postulat wpisuje się w działania związane z ochroną środowiska, na które kładziemy nacisk w obecnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej i które będą jednym z głównych wyzwań w nadchodzących latach – powiedział Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.
Na podstawie informacji nadesłanej przez UMWŚ
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)













