Ponad 50 mln zł w przetwarzanie i odzyskiwanie

Ponad 50 mln zł w przetwarzanie i odzyskiwanie materiałów

Ponad 50 mln zł w przetwarzanie i odzyskiwanie materiałów z urządzeń elektronicznych oraz plastiku inwestuje Stena Recycling. W Centrum Recyklingu Elektroniki we Wschowie, uruchomiono zmodernizowaną instalację do odzyskiwania materiałów ze zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEiE), a firma chce rozwinąć tam także linię do przetwarzania folii opakowaniowej.

50 mln zł w przetwarzanie i odzyskiwanie – nowe linie produkcyjne we Wschowie

Nowe linie produkcyjne we Wschowie to jedna z największych inwestycji Stena Recycling ostatnich lat. Przetwarzanie ZSEiE oraz folii opakowaniowej to dwa bardzo ważne obszary, wymagające konkretnych rozwiązań na efektywne zagospodarowanie odpadów. W świetle wchodzącej dyrektywy o ekoprojektowaniu zakłada się, że będą to produkty, których prawidłowy recykling będzie miał szczególne znaczenie – podkreśla firma.

Ponad 50 mln zł w przetwarzanie i odzyskiwanie

Dzięki tej inwestycji budujemy nowoczesne centrum recyklingu, które pozwoli nam odzyskiwać cenne materiały w jeszcze bardziej efektywny sposób. Po zakończeniu inwestycji, nasze centrum recyklingu we Wschowie będzie kolejnym, największym po Stena Nordic Recycling Center w Halmstad zakładem tego typu w Europie. W tym roku Stena Recycling obchodzi 20-lecie obecności w Polsce. W tym czasie zmieniliśmy się z kilkuosobowej firmy przetwarzającej złom, w lidera kompleksowych rozwiązań w dziedzinie gospodarowania odpadami przemysłowymi oraz usług środowiskowych. Do Wschowy przenosimy nasze najlepsze doświadczenia ze skandynawskich i włoskich zakładów, to połączenie sprawdzonych technologii i nowych rozwiązań, warto podkreślić, że nie ma zbyt wielu podobnych inwestycji w Europie – mówi Lars Ibsen, prezes Stena Recycling Polska.

Ponad 50 mln zł inwestycji w odzysk metali szlachetnych i foli LDPE

Firma podkreśla, że oddział Stena Recycling we Wschowie od lat jest liderem na rynku recyklingu elektroodpadów, wyspecjalizowanym w odzysku materiałów szlachetnych. Nowa inwestycja ma na celu modernizację i rozwój instalacji przetwarzania metali szlachetnych (miedź, srebro, złoto) oraz wprowadzenie nowych możliwości odzysku tworzyw sztucznych pochodzących z zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Ponad 50 mln zł

Druga instalacja, w którą inwestuje Stena to linia mająca pozwolić na roczne przetwarzanie 15 tys. ton folii transparentnej (LDPE). Folia LDPE jest obecnie powszechnie stosowana do produkcji różnych materiałów opakowaniowych. Jej wykorzystanie rośnie m.in. przez rozwój biznesu e-commerce. Wdrażana technologia umożliwić ma odzyskanie tego surowca i przywrócenie go w postaci, która pozwoli na ponowne wykorzystanie do produkcji nowych wyrobów.

Folia, która trafi do naszego zakładu zostanie oczyszczona, rozdrobniona i przygotowana do dalszej obróbki. Produktem końcowym procesu będzie wysokiej jakości granulat, z którego producenci będą mogli wytwarzać nowe produkty. Dzięki tej instalacji, z wieloma z naszych klientów uda nam się zamknąć obieg wytwarzanych przez nich materiałów opakowaniowych – mówi Lars Ibsen, prezes Stena Recycling Polska.

Obie inwestycje zlokalizowane we Wschowie

Lokalizacja obu instalacji – tej już działającej po modernizacji, służącej do przetwarzania ZSEiE oraz tej będącej na ukończeniu, do odzysku tworzyw sztucznych – mieści się w oddziale Stena Recycling we Wschowie. Łączny koszt tych inwestycji to ponad 50 mln zł.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Stena Recycling

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner merytoryczny