ponad 210 ton odpadów

Ponad 210 ton odpadów mniej w przyrodzie, czyli „Operacja Czysta Rzeka”

Ponad 210 ton odpadów, prawie 14 tysięcy worków śmieci, dzięki zaangażowaniu ponad 4800 wolontariuszy w całej Polsce – takie są efekty tegorocznej edycji akcji „Operacja Czysta Rzeka”.

Łącznie ponad 210 ton odpadów, a w wakacyjnej edycji zebrano 1,5 tony śmieci

Na zakończenie tej edycji i w ramach podziękowania dla wolontariuszy, którzy uczestniczyli w akcji zorganizowane zostały dwa koncerty. Wystąpiła grupa Haydamaky i projekt Sviatyj, który towarzyszył uczestnikom w najmniejszych koncertach dla rzeki podczas spotkań wakacyjnych. Ostatnie akcje odbyły się w weekend 27-29 sierpnia na Lubelszczyźnie na rzekach: Wieprz, Bug i Krzna.

Ponad 210 ton odpadów

Organizatorzy akcji „Operacja Czysta Rzeka” podkreślają, że w tym roku odbyła się pierwsza w historii letnia edycja tej akcji, w ramach której postanowiono posprzątać 30 rzek. „I choć to nie były ogromne akcje w porównaniu z tymi wiosennymi, to jednak te odcinki rzek, na których spływaliśmy zostały uwolnione od 1,5 tony śmieci. Pomagało nam w tym czasie ponad 30 wolontariuszy. Po Polsce pływał nasz stały operacyjny ekopatrol w czerwonych canoe, ale w Wielkopolsce wsparła nas ekipa sołtysa Orzechowa – Aleksandra Warczygłowy, a na Dolnym Śląsku Dominik Dobrowolski z Cycling Recycling” – zaznaczyli organizatorzy akcji.

Uprzątnięto ponad 210 ton odpadów, a to nie koniec

W masie zebranych odpadów odnotowane zostały – zdaniem organizatora – spektakularne znaleziska, takie jak: rower, opiekacz, a także grille i opony samochodowe oraz klapki (!)

Organizatorzy podkreślili, że w ramach działań edukacyjnych odwiedzili cztery festiwale oraz największy spływ „500 kajaków” i Triathlon Kraina Bugu.

Dzięki organizatorom i wolontariuszom przyroda jest lżejsza o ponad 210 ton odpadów. Organizatorzy podkreślają, że się nie zatrzymują i będą działać dalej, a wiosną znów wyjdą sprzątać.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Irina Szepielewicz

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

reklama