Polski system elektrorecyklingu

Polski system elektrorecyklingu świętował

Polski system elektrorecyklingu obchodził niedawno swoje święto – Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci. Przez ostatnie 15 lat branża AGD zebrała i sfinansowała odzysk i powtórne wykorzystanie z ponad 1 300 000 000 kg zużytego sprzętu, a ok. 85% tej masy poddano recyklingowi otrzymując nowe, cenne surowce. Jest to jeden z wielu wkładów przemysłu AGD w gospodarkę o obiegu zamkniętym (GOZ) – przypomniał Związek Producentów AGD, APPLiA.

To dobra okazja, aby pokazać jak wiele już osiągnięto. W ciągu 15 lat wybudowano od podstaw całą branżę przetwarzania zużytego sprzętu, która jest jedną z najnowocześniejszych w Europie. Pomogli w tym producenci, którzy od 2006 roku zainwestowali ponad 700 mln zł – powiedział Wojciech Konecki, prezes Związku Producentów AGD, APPLiA.

Polski system elektrorecyklingu nie zadziała bez elektroodpadów

Polski system elektrorecyklingu powstał w 2005 r. wraz z wejściem w życie Ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ZSEE), która wprowadzała po raz pierwszy tzw. rozszerzoną odpowiedzialność producenta (ROP). Recykling ZSEE finansują w Polsce od 2006 r. producenci i importerzy AGD, RTV, ICT, oświetlenia i narzędzi. Przez 15 lat funkcjonowania systemu zebrano w Polsce ponad 2 mln ton elektroodpadów. Około 60% udziału w całej masie ma duże i małe AGD. Tylko w 2019 r. do systemu trafiło ok. 350 tys. ton ZSEE, a aż 200 tys. ton z tej masy dostarczyła branża AGD. Do przewiezienia takiej ilości zużytego AGD potrzeba średnio ponad 1300 TIR-ów miesięcznie – wylicza związek producentów.

Sektor elektrorecyklingu nie będzie działał jednak bez samego zużytego sprzętu, a zalegają ich nadal jeszcze miliony w naszych domach i na działkach. Dlatego widzimy potrzebę organizacji akcji specjalnych i takich wydarzeń, jak Dzień Bez Elektrośmieci, kiedy możemy dodatkowo edukować konsumentów o tym gdzie i jak je oddawać oraz dlaczego jest to tak ważne dla środowiska. Cieszę się, że jesteśmy partnerem tego wydarzenia po raz kolejny – dodał prezes Konecki.

Polski system elektrorecyklingu – kopalnia surowców

Branża AGD sprzedaje w Polsce rocznie ok 260 tys. ton nowych urządzeń, a 50% z tego to stal i metale, 30% tworzywa sztuczne, a 15% szkło, cement i ceramika. Polska jako lider produkcji to także ważny rynek wykorzystania tych surowców w przemyśle – podkreśla APPLiA i dodaje, że nasz kraj dostarcza ponad 1/3 całego dużego AGD wytworzonego w Unii Europejskiej. To ponad 1,2 mld ton sprzętu rocznie. Przemysł wykorzystuje ponad 550 tys. ton stali, 300 tys. tworzyw sztucznych, 30 tys. ton aluminium, czy 20 tys. ton miedzi – wylicza związek.

Polski przemysł AGD corocznie przetwarza ogromne ilości surowców. Recykling to doskonała kopalnia surowców nadających się do ponownego użycia. Powstaje coraz więcej projektów zamykania ich obiegu w AGD i liczymy, że także na tym polu branża będzie w przyszłości liderem – zaznaczył Radosław Maj, project manager w APPLiA.

Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci w blisko 50 krajach

13 października obchodzony był Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci, czyli ogólnoświatowe wydarzenie zainicjowane przez stowarzyszenie WEEE Forum. Do tej międzynarodowej inicjatywy włączyło się ponad 100 organizacji z blisko 50 krajów świata.

Na podstawie nadesłanej informacji

rys. APPLiA

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner merytoryczny