Półpodziemne pojemniki na odpady

Półpodziemne pojemniki na odpady. Fiński producent na polskim rynku

Fińska firma Molok poinformowała, że wchodzi na polski rynek z rozwiązaniem, jakim są półpodziemne pojemniki na odpady.

Prawidłowa gospodarka odpadami elementem dbania o środowisko przyrodnicze

W dzisiejszych czasach jednym z najważniejszych elementów dbania o środowisko jest odpowiednia gospodarka odpadami. Tony zalegających odpadów dla wielu krajów dalej są tematem dyskusji i poszukiwania rozwiązań. Chcemy zaproponować Polakom sposób, który sprawdza się już w 40 krajach na świecie i pozwala na życie w przyjaznych warunkach, a dodatkowo wspiera ochronę środowiska, która jest dla nas priorytetem – powiedział Marko Penttinen, CEO Molok.

Firma zwraca uwagę, że Unia Europejska (UE), w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi postawiła jasne cele wszystkim krajom członkowskim. Zgodnie z nimi do 2035 r., 65% odpadów komunalnych musi być poddane recyklingowi. Do realizacji tego celu niezbędna jest segregacja odpadów u źródła, w czym pomocne są dedykowane selektywnej zbiórce pojemniki na odpady.

Półpodziemne pojemniki na odpady – alternatywa dla tradycyjnych altan śmietnikowych

Spółka podkreśla też, że w debacie publicznej często pojawiają się głosy, iż kontenery na odpady zajmują zbyt dużo miejsca, a altany śmietnikowe nie są w stanie pomieścić aż tylu pojemników, dedykowanych do zbiórki poszczególnych frakcji odpadów. Molok wskazuje, że odpowiedzią na problem braku przestrzeni na kontenery, mogą być podziemne lub półpodziemne pojemniki na odpady.

Fińska firma podaje przy tym, że np. jeden pojemnik typu Molok Domino odpowiada pod kątem pojemności ośmiu pojemnikom tradycyjnym (o pojemności 1100 l), a sam zajmuje powierzchnię potrzebną dla dwóch takich pojemników. Kwestia pojemności nie jest też bez znaczenia dla liczby opróżnień kontenerów. W porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami jest ich o 90% mniej – wylicza firma i dodaje, że wpływa to na ograniczenie uciążliwego dla wszystkich hałasu podczas opróżniania pojemników. Ponadto ograniczenie częstotliwości opróżnień zmniejsza także koszty wywozu i, co istotne w obliczu zmian klimatu, emisję CO2 do atmosfery.

Społeczna odpowiedzialność to jeden z najważniejszych obszarów rozwoju naszej firmy. W swoich rozwiązaniach przede wszystkich myślimy o ekologii i przyszłych pokoleniach, które będą musiały zmierzyć się z wynikiem naszych działań – podkreślił Marko Penttinen.

Trochę o historii firmy i jej pojemników

Fińska spółka podkreśla przy okazji, że przez ostatnie 25 lat była biznesem rodzinnym, jednak dzisiaj jest to międzynarodowy dostawca należący do grupy inwestycyjnej Vaaka Partners, osiągający roczne obroty na poziomie 22,8 mln euro (w 2020 roku).

Pomysł zrodził się dokładnie 30 lat temu, na początku lat 90., kiedy to Veikko Salli właściciel hoteli i restauracji obserwując swoje podwórko, zastanawiał się w jaki sposób zarządzać odpadami swojej firmy, tak by było to bardziej higieniczne i ekonomiczne. Obserwując rynek doszedł on do wniosku, że nie ma rozwiązań, które odpowiedziałyby całkowicie na jego potrzeby – stworzył on zatem rozwiązanie proste, ale innowacyjne. Śmieci, które do tej pory zalegały na podwórzu, wydzielały brzydki zapach i przyciągały nieproszonych gości w postaci różnych zwierząt, w tym gryzoni – zniknęły pod ziemią. A nazwa? W nawiązaniu do możliwości pochłaniania odpadów, zainspirowana została przez mityczną postać Molocha, którego usta były niczym bezdenna otchłań – tłumaczy firma.

Półpodziemne pojemniki na odpady mają ułatwiać gospodarowanie odpadami

Idea kontenerów Molok od samego swojego początku była po to, by ułatwić gospodarkę odpadami. Prostota rozwiązania oraz możliwość dostosowania do potrzeb jest aktualna do dzisiaj i w dobie olbrzymiej produkcji śmieci, pozwala na odpowiednią nimi gospodarkę w trosce o środowisko – dodaje Samuli Hellemaa, dyrektor produktu i marketingu.

Obecnie firma Molok działa w Polsce w oparciu o dwóch menedżerów sprzedaży, którzy tworzą sieć dystrybucyjną. Docelowo na każde województwo przypadać ma jeden dystrybutor. Rozwiązania proponowane przez fińskiego producenta są obecne w 40 krajach na całym świecie. Produkcja pojemników oferowanych przez spółkę odbywa się w działającym od 30 lat zakładzie na terenie Finlandii, choć planowane jest umiejscowienie dodatkowego zakładu produkcyjnego poza tym krajem.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Molok

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner merytoryczny