Politycy apelują o szersze wykorzystanie kompostowników w parkach

Wczoraj (7. października) w Parku im. Stefana Żeromskiego odbyła się konferencja prasowa politycznych przedstawicieli warszawskich struktur Polski 2050, w której wzięli udział radni Donata Rapacka i Paweł Lenarczyk oraz Katarzyna Jagiełło, ekspertka ds. ekologii Polski 2050. W trakcie spotkania została przedstawiona propozycja warszawskich struktur partii, zakładająca wykorzystanie kompostowników w parkach oraz na terenach zieleni, zarządzanych przez dzielnice.

Wykorzystanie kompostowników w parkach – w jakich lokalizacjach?

Zwróciliśmy się do wszystkich warszawskich dzielnic, aby już w tym roku w wielu miejscach w Warszawie pojawiły się kompostowniki. Aktywność Zarządu Zieleni w tym zakresie traktujemy jako krok w dobrym kierunku, ale niewystarczający w skali tak dużego miasta jak Warszawa. Dlatego we wszystkich dzielnicach przedstawiciele Polski 2050 apelują o rozszerzenie działań związanych z kompostownikami. Ufam, że mądrzy i myślący ekologicznie przedstawiciele warszawskiego samorządu na nasz apel odpowiedzą pozytywnie – powiedział Paweł Lenarczyk, radny Polski 2050.

Politycy wskazali m.in., gdzie ich zdaniem mogą być zakładane kompostowniki. Wyliczają tu parki dzielnicowe i dzielnicowe tereny zieleni, a także skwery, miejsca przy szkołach oraz w ogrodach społecznościowych.

Jestem przekonana, że zarówno w dzielnicy Żoliborz, jak i w pozostałych dzielnicach znajdą się miejsca, gdzie można postawić kompostownik. To rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne, które można szybko wdrożyć. Do władz wszystkich dzielnic apelujemy także o tworzenie z pozostałych liści azyli dla jeży oraz o zmniejszenie wykorzystania plastikowych worków przy pielęgnacji warszawskiej zieleni – zaapelowała Donata Rapacka, radna Polski 2050.

Jakie korzyści przynosi wykorzystanie kompostowników w parkach?

Politycy wskazali także korzyści wynikające z wykorzystania kompostowników. Według nich, to m.in. oszczędności przy wywożeniu liści i trawy i przetwarzanie materiału biodegradowalnego na miejscu. Wskazali także na możliwość wykorzystania kompostu na wiosnę jako nawozu dla drzew i krzewów w parkach i dodali, że ziemia zmieszana z kompostem jest lżejsza i lepiej zatrzymuje wodę (do 9 litrów wody na m2).

Korzyści wynikające z wykorzystania kompostowników są oczywiste, a wieloletnia praktyka potwierdza bardzo dobre efekty ich stosowania. Poza proponowanym rozwiązaniem systemowym dla dzielnic, ważna jest też edukacja. Dla mieszkańców stolicy bardzo ciekawą propozycją mogą być warsztaty tworzenia kompostownika z zasadami kompostowania i możliwości wykorzystania kompostu – powiedziała Katarzyna Jagiełło, ekspertka ds. ekologii Polski 2050.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Warszawskie struktury Polski 2050

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama