Pokaż mi swój śmietnik…

„Nie daj się okraść, chroń swoją tożsamość” – to tytuł kampanii prowadzonej przez firmę Fellowes. 28 października br. w Warszawie odbyła się konferencja prasowa z udziałem Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, podsumowująca wyniki badań przeprowadzonych na potrzeby kampanii.
W ramach tej inicjatywy przygotowano specjalną ankietę oraz sprawdzono sortownię odpadów Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Warszawie, by przekonać się, jakie dokumenty, zawierające istotne dane, wyrzucamy na śmietnik. Z badań, wynika, że wciąż, niestety, nieroztropnie postępujemy z dokumentami zawierającymi istotne informacje, w tym dane osobowe.
W sortowni przeanalizowano zawartość czterotonowego kontenera z makulaturą papierową. Wyniki są porażające – wśród dokumentów pochodzących z biur niezniszczonych było aż 93%, zaś wśród tych z domów prywatnych – aż 87%. Bliższa analiza wykazała, że firmy wyrzucały na śmietnik dokumenty z danymi osobowymi klientów, a także listy płac, nazwy kontrahentów, warunki współpracy czy kwoty umów. W kontenerze nie brakowało też materiałów zawierających dane finansowe, np. wydruki z kont firmowych czy sprawozdania. Natknięto się również na poufne informacje firmowe, takie jak korespondencja e-mailowa między pracownikami, składane oferty przetargowe, zamówienia i stany magazynowe.
 
Na podstawie: www.giodo.gov.pl
Tags

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu