Pojemniki na zużyty sprzęt

Pojemniki na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w Rybniku

Pojemniki na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEiE) stanęły w Rybniku. To 11 czerwonych pojemników na elektroodpady nieprzekraczające rozmiaru 50 cm. Mieszkańcy zyskali w ten sposób możliwość bezpiecznego, szybkiego i proekologicznego oddania elektrośmieci – podkreśla Urząd Miasta Rybnika (UM).

Pojemniki na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Rybnik w projekcie „Elektryczne Śmieci”

Biorąc pod uwagę doświadczenia miast należących do Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz Związku Miast Polskich, szczególnie doświadczenia Bytomia i Tychów, Rybnik dołącza do ogólnopolskiego projektu „Elektryczne Śmieci”. Nasz udział w projekcie wpisuje się w prowadzoną od lat politykę proekologiczną. Troska o środowisko jest jednym z wiodących priorytetów naszego miasta, które stanowi zieloną oazę w sercu przemysłowego Śląska. W Rybniku otoczonym lasami dawnej puszczy śląskiej dbanie o przyrodę jest szczególnie ważne. Jestem przekonany, że mieszkańcy naszego miasta będą chętnie korzystać z czerwonych pojemników pozbywając się ze swoich domów, mieszkań, garaży i piwnic zalegających tam elektrycznych śmieci – podkreślił Piotr Kuczera, prezydent miasta.

Co przyjmą pojemniki na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny?

Jak zaznacza UM, do czerwonych pojemników można wrzucać ZSEiE o niewielkich gabarytach, tj. drukarki, laptopy, tostery, telefony, a także tablety i karty pamięci. Odbiór elektroodpadów powyżej 50 cm jest ustalany indywidualnie pod numerem infolinii 572 102 102 – dodaje magistrat. Odbiorem elektrośmieci będzie się zajmowała firma MB Recycling, a miasto nieodpłatnie udostępniło miejsca na pojemnik. Jak zaznacza UM, miasto w związku z realizacją projektu i zbiórką elektroodpadów nie ponosi żadnych kosztów.

Magistrat zaznacza przy tym, że aktualna lokalizacja pojemników na elektroodpady jest wstępną propozycją, która zostanie przetestowana. Jeśli sprawdzą się wybrane miejsca, być może miasto zdecyduje o dołożeniu pojemników, albo o zmianie ich lokalizacji.

Nie tylko pojemniki na zużyty sprzęt

Jak zaznacza UM integralną częścią projektu pn. „Elektryczne Śmieci” jest platforma edukacyjna pt. „Szkolne Centrum Recyklingu”. Strona zawiera materiały dotyczące szeroko rozumianej ochrony środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień recyklingu elektrośmieci i baterii. Na platformie stworzonej z myślą o uczniach, nauczycielach i pasjonatach tematu autorzy umieścili bajki edukacyjne, wywiady radiowe, artykuły naukowe, a także gotowe scenariusze lekcji i warsztatów. Ponadto można tam znaleźć gry planszowe, infografiki, quizy i rebusy, a także krzyżówki oraz zaproszenie do konkursów. Magistrat przekonuje, iż korzystając ze wspomnianej strony internetowej rybniczanie mogą zobaczyć, że zdobywanie wiedzy o ochronie środowiska nie ma nic wspólnego z nudą.

Zachęcam wszystkich mieszkańców Rybnika do odwiedzenia Szkolnego Centrum Recyklingu. Przywita Was Strażnik Wehikułu Czasu, w Laboratorium Pszczół poznacie m.in. zadrzechnię fioletową, a stamtąd tylko jedno kliknięcie będzie Was dzielić od filmów z naszą reporterką Zosią, która zaprosi Was do najnowocześniejszych zakładów przetwarzania – podkreślił Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UM Rybnika

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama