Pojemnik na elektrośmieci

Pojemnik na elektrośmieci zamiast zbiórki raz w miesiącu

Urząd Miasta Krosna informuje, że od 1 sierpnia na parkingu przy jednym z supermarketów będzie ustawiony pojemnik na drobne elektroodpady.

Pojemnik ów będzie dostępny dla mieszkańców całą dobę przez siedem dni w tygodniu. Zastąpi on dotychczasową formę odbioru elektrośmieci, która prowadzona była na parkingu przy magistracie raz w miesiącu – w pierwszą sobotę miesiąca.

Stały pojemnik na elektrośmieci

Urząd informuje, że do pojemnika można będzie wrzucać wszelkie małogabarytowe zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne za wyjątkiem świetlówek. Krośnieński magistrat przypomina też, że dla mieszkańców miasta Krosna dostępna jest usługa bezpłatnego odbioru dużych elektrośmieci bezpośrednio z domu. Po zgłoszeniu zapotrzebowania przygotowany sprzęt (np. odłączony od prądu, wodociągu) odbierany jest ze wskazanej lokalizacji w ustalonym terminie. Usługa dotyczy dużych elektrośmieci (np. pralek, lodówek), ale przy tej okazji może być zabrany również mały sprzęt.

Krośnieńscy urzędnicy podkreślają, że wyrzucone do śmietnika lub porzucone na łonie przyrody elektrośmieci, zanieczyszczają środowisko stwarzając tym samym zagrożenie dla zdrowia ludzi. Szkodliwe substancje (np. freon w lodówkach, rtęć w świetlówkach) mogą wydostać się na zewnątrz, a następnie przenikają z deszczem do gleby i wód gruntowych. W konsekwencji, niewłaściwe pozbywanie się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego może być w przyszłości przyczyną poważnych problemów zdrowotnych u ludzi i zwierząt. Dlatego tak ważne jest właściwe postępowanie ze zużytym sprzętem, bowiem zebrane elektrośmieci są w bezpieczny dla środowiska sposób demontowane. Szkodliwe substancje są unieszkodliwiane, a odzyskane surowce przekazywane do są recyklingu.

Osobom, dla których powyższa argumentacja nie byłaby dostatecznie motywująca do właściwego postępowania z elektrośmieciami magistrat przypomina, że zgodnie z obowiązującymi przepisami zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny uznawany jest za odpad niebezpieczny. Odpady takie wymagają selektywnego zbierania, a za ich wyrzucenie ich do zwykłego pojemnika grozi kara w wysokości do 5 tys. zł.

Na podstawie www.krosno.pl

fot. UM Krosna

reklama

partner portalu

 

reklama