Podzielić się nadwyżkami z innymi

Podzielić się nadwyżkami. Jadłodzielnie w Warszawie

Mieszkańcy, którzy przygotowali na święta zbyt dużo jedzenia, mogą podzielić się nadwyżkami z innymi – zachęca Urząd m.st. Warszawy (UM) i dodaje, że w stolicy działa wiele jadłodzielni, czyli miejsc, gdzie każdy może przynieść produkty takie, jak sałatki, kanapki, warzywa, owoce i ciasta. Chętni mogą również poczęstować się tym, co pozostawili inni.

Podzielić się nadwyżkami z innymi i nie wyrzucać jedzenia

podzielić się nadwyżkami jedzenia
fot. Urząd Dzielnicy Wawer

W ostatnich latach dzielenie się jedzeniem zyskało na popularności – zwraca uwagę UM. Magistrat podkreśla też, że warszawiacy coraz bardziej dbają o to, by nie wyrzucać jedzenia zdatnego do spożycia. Obecnie w stolicy działa kilkadziesiąt jadłodzielni (lista wszystkich punktów). Ostatnio została otwarta kolejna – na Bielanach, przy ul. Przybyszewskiego 80/82. W ramach budżetu obywatelskiego mieszkańcy złożyli wnioski o powstanie kolejnych takich punktów – tłumaczy UM.

– Często po Świętach zostajemy z nadmiarem jedzenia. Dbajmy o to, by go bez potrzeby nie wyrzucać. Jeżeli nadaje się do spożycia, to warto się nim podzielić. W ten sposób przyczyniamy się do zmniejszenia ilości marnowanego jedzeniazachęca Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy. – Ale przede wszystkim pamiętajmy: jadłodzielnie są dla wszystkich! Możecie śmiało wziąć z nich to, na co macie akurat ochotę i to bezpłatnie. Nic nie powinno wylądować w naszych koszach na odpady! – dodaje wiceprezydent.

Jak podzielić się nadwyżkami? Kilka podpowiedzi

Jednocześnie UM apeluje, by do jadłodzielni przynosić produkty, które sami moglibyśmy zjeść. Mogą być nawet te po dacie „najlepiej spożyć przed” (muszą mieścić się w terminie „należy spożyć do” i być zdatne do spożycia). Pakujmy wszystko szczelnie, w czyste opakowania. Do domowych wyrobów koniecznie dodajmy skład i datę przygotowania. Produkty suche mogą być napoczęte, ale powinny być szczelnie zamknięte – tłumaczy UM. W jadłodzielniach nie zostawiajmy nadgniłych rzeczy, surowego mięsa, dań z surowymi jajami czy niepasteryzowanym mlekiem – dodaje magistrat.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. na otwarcie Urząd Dzielnicy Bielany

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

reklama

partner merytoryczny