system weryfikacji selektywnej zbiórki

Pilotażowy system weryfikacji selektywnej zbiórki odpadów w Ciechanowie

Urząd Miasta Ciechanów (UM) poinformował, że w mieście ruszył pilotaż Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów (SISO). Pilotaż jest realizowany z użyciem inteligentnych pojemników T-Master ELMO (Elektroniczny Licznik Miejskich Odpadów).

Jak podaje UM, pojemniki te zainstalowano na osiedlu nr 5 „Płońska”. Mieszkańcy otwierają je przy pomocy naklejek z indywidualnymi kodami. Pojemniki ważą wrzucane, odpowiednio posegregowane odpady. Według ciechanowskiego magistratu system ma umożliwić rozliczenie mieszkańców z realizacji zadeklarowanej selektywnej zbiórki odpadów.

Rozwiązanie, pierwsze takie w Polsce i najprawdopodobniej na świecie – zaznacza UM – ma skutecznie zachęcić mieszkańców do segregacji odpadów. Założenie jest takie, by dzięki kodom przypisanym do konkretnych gospodarstw, każde z nich w sposób odpowiedzialny prowadziło segregację odpadów. Chodzi o to by składane wcześniej deklaracje dotyczące sposobu gromadzenia odpadów znajdowały potwierdzenie w rzeczywistości.

Zachęcić mieszkańców do segregacji odpadów i rozliczyć za pomocą kodów kreskowych

Magistrat zwraca uwagę, że rozliczanie mieszkańców z segregacji odpadów za pomocą kodów kreskowych od lat funkcjonuje w Ciechanowie w zabudowie jednorodzinnej. Projekt SISO, dzięki zastosowaniu specjalnych pojemników, umożliwić ma rozliczanie – w podobny sposób – mieszkańców zabudowy wielorodzinnej. Poszukiwanie metody umożliwiającej takie rozliczanie wynika z tego, że na osiedlach budynków wielorodzinnych trudno obecnie zweryfikować, kto i w jakim stopniu rzeczywiście segreguje odpady. Wprowadzane rozwiązanie ma stworzyć taką możliwość.

Mimo, że segregację deklarują prawie wszyscy mieszkańcy miasta, fakty są takie, że tylko część osób zbiera odpady w sposób selektywny. Miasto zwraca uwagę, że tzw. opłata śmieciowa w przypadku segregowania jest dużo niższa, niż w przypadku braku segregacji. W Ciechanowie obecnie to 13 zł od mieszkańca segregującego śmieci oraz 25 zł za każdą osobę, która odpadów nie segreguje.

W przypadku stwierdzenia, że w danym gospodarstwie nie jest prowadzona segregacja odpadów, choć zgodnie z deklaracją wspólnoty mieszkaniowej bądź towarzystwa budownictwa społecznego (TBS-u), powinno być to robione na danej nieruchomości, konsekwencją będzie podwyższenie opłaty śmieciowej dla mieszkańców całego budynku.

Mieszkańcy deklarując segregację odpadów, mają obowiązek segregowania. Niższa opłata śmieciowa jest przywilejem właśnie dla segregujących. Niestety często są sytuacje, że ktoś deklaruje segregację, a wcale nie segreguje i mimo wszystko płaci mniej. Nowy system pozwoli to zweryfikować i w konsekwencji egzekwować właściwą opłatę bądź wymusić faktyczną segregację, czyli to na czym najbardziej nam zależy. Trzeba sobie zdawać sprawę, że by opłata była niższa, zgodnie z obowiązującymi przepisami, segregować muszą wszyscy mieszkańcy całej nieruchomości. Gdy ktoś z mieszkańców bloku wyłamie się, koszty ponoszą wszyscy lokatorzy budynku. Dlatego tak ważne jest uświadomienie sobie i innym tej odpowiedzialności – powiedział Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa.

Pilotażowym programem objęto 336 gospodarstw i – jak zaznacza UM – dla miasta jest bezkosztowy. Stare pojemniki zniknęły, w trzech punktach pojawiły się zupełnie nowe z estetycznymi, szczelnymi obudowami.

System weryfikacji selektywnej zbiórki odpadów w zabudowie wielorodzinnej

Każdy z nowych zbiorników na odpady ma pojemność 1100 l. Ciechanowski magistrat zaznacza, że ich konstrukcja uniemożliwia rozprzestrzenianie śmieci wokół, np. przy wietrznej pogodzie. Nie mają do nich dostępu osoby nieuprawnione, co eliminuje zagrożenie podrzucaniem odpadów. Szczelne zamykanie to także brak dostępu dla gryzoni, ptaków, czy insektów. Pojemniki wyposażone są w czujniki kontrolujące w czasie rzeczywistym poziom zapełnienia, co jest istotne z punktu widzenia opróżniającego je Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych (PUK).

Dzięki zastosowaniu nowych pojemników wspólnoty mieszkaniowe zyskają wiedzę na temat segregacji odpadów na osiedlu. Dla mieszkańców to dodatkowa motywacja do selektywnej zbiórki odpadów.

Z „inteligentych” pojemników można korzystać od 10 maja. Każde gospodarstwo domowe ujęte w pilotażu ma dostęp do pojemników, poprzez naklejki z kodami kreskowymi. Naklejkę nakleja się na worek z odpadami danego rodzaju, kod należy zbliżyć do czytnika znajdującego się na pojemniku z daną frakcją odpadów. W ten sposób odblokowuje się klapa pojemnika. Po wrzuceniu odpadów do pojemnika i zamknięciu wrzutni, są one ważone.

Dodatkowo przeszkoleni wolontariusze Fundacji Łydynia pukają do drzwi mieszkańców, by przekazać informacje o nowym systemie, instrukcje oraz pakiety kodów. Ponadto są obecni na terenie osiedla, w pobliżu nowych pojemników, by w razie potrzeby instruować mieszkańców. Mają przy sobie kody z instrukcjami dla osób, których wcześniej nie zastali w domach. Kody można było odebrać także podczas pikniku rodzinnego, który odbył się 11 maja na osiedlu, przy nowo powstałym placu zabaw. Podczas pikniku zademonstrowany został sposób działania pojemników. Wydarzenie miało charakter informacyjny, edukacyjny i proekologiczny. Przygotowano atrakcje dla dzieci i dorosłych. Osoby, które nie odbiorą do końca tygodnia kodów od wolontariuszy, będą mogły się po nie zgłosić do siedziby TBS-u.

Miasto podkreśla przy tym, że selektywna zbiórka odpadów jest ustawowym obowiązkiem, jej realizacja przynosi proekologiczne efekty. Daje także korzyści ekonomiczne, zarówno dla mieszkańców, jak i w kontekście odzyskiwania surowców.

System, który ma służyć gminom i mieszkańcom

Realizatorem pilotażu wprowadzanego przez Ciechanów, jest firma T4B, we współpracy z PUK, TBS i Fundacją Łydynia. Objęte nim są gospodarstwa domowe na części osiedla „Płońska”.

To pierwsze tego typu wdrożenie dla mieszkańców zabudowy wielorodzinnej w kraju, a nawet na świecie. Rozwiązanie stanowi połączenie zaawansowanych prac technologicznych z czysto praktyczną wiedzą na temat aktualnych potrzeb i bolączek gmin i miast. Stworzony System Indywidualnej Segregacji Odpadów służyć ma władzom miasta, przedsiębiorstwom zajmującym się gospodarką odpadami i samym mieszkańcom, którzy mogą mieć pewność, że wykonana przez nich praca jest słuszna, a w konsekwencji pozwoli im osiągnąć realne korzyści finansowe np. poprzez stworzenie mini punktów skupu aluminium, bo takie możliwości również daje nasze rewolucyjne rozwiązanie T-Master – powiedział Robert Szczepankowski, prezes Zarządu T4B.

Celem miasta na kolejne lata jest objęcie systemem również pozostałych zabudowań wielorodzinnych w Ciechanowie – podkreśla magistrat.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Ciechanów

fot. UM Ciechanów

reklama

partner portalu

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner medialny