Półpodziemne pojemniki na odpady komunalne

Pierwsze półpodziemne pojemniki na odpady komunalne w Bielsku-Białej

Pierwsze w Bielsku-Białej półpodziemne pojemniki na odpady komunalne stanęły przy ul. Stefana Starzyńskiego 13-15. Od 1 grudnia mogą z nich korzystać m.in. mieszkańcy mieszczącej się tam nieruchomości zarządzanej przez Bielsko-Bialskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Takie półpodziemne pojemniki mają wiele zalet – podkreślił Urząd Miejski w Bielsku-Białej (UM).

Półpodziemne pojemniki na odpady komunalne zamontowane w ramach pilotażu

Pierwsze półpodziemne pojemniki na odpady komunalne w Bielsku-Białej zostały zamontowane bezpłatnie, w ramach programu pilotażowego. Jak wskazał UM, cele pilotażu to: zwiększenie skuteczności selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w zabudowie wielorodzinnej, ochrona środowiska – rzadsze opróżnianie pojemników umożliwi zmniejszenie zużycia paliwa, mniejszą emisję spalin oraz zminimalizowanie przestrzeni potrzebnej do stworzenia odpowiedniego miejsca do gromadzenia odpadów. Kontener o pojemności 5 m3 odpowiada powierzchni 10 pojemników o pojemności 660 l, a dodatkowo pojemniki mogą być ustawiane w dowolnej konfiguracji – prostokącie, kwadracie czy kształcie litery L – podał magistrat.

Zaletą pojemników półpodziemnych jest też zmniejszenie uciążliwości zapachowych, bo chłód gruntu spowalnia rozwój bakterii i ogranicza nieprzyjemne zapachy. Na pewno dzięki nim zwiększy się również estetyka miejsc gromadzenia odpadów na osiedlach wielorodzinnych przekonuje UM.

Pojemniki półpodziemne na odpady instalowane są częściowo pod ziemią, a głębokość instalacji wynosi od 0,5 m do 1,5 m. Cały moduł zbudowany jest z czterech pojemników, w tym jeden podzielony jest na dwie części do zbiórki dwóch frakcji. Korpus pojemników jest wykonany z betonu – wskazał magistrat.

Jak opróżniane są półpodziemne pojemniki na odpady?

Pojemniki opróżniane są za pomocą pojazdu z HDS-em, tj. dźwigu zamontowanego na ciężarówce odbierającej odpady. Pojemnik wyposażony jest w podnoszony worek – wielokrotnego użytku, który jest wyciągany z kontenera celem opróżnienia za pomocą wspomnianego dźwigu. Odpady znajdujące się w worku wpadają do ciężarówki poprzez zwolnienie mechanizmu blokującego na spodzie worka. Po opróżnieniu worek jest ponownie opuszczany do pojemnika. Warto dodać, że jeszcze w tym roku kolejny komplet tego typu pojemników stanie w Bielsku-Białej przy ul. Jana III Sobieskiego 88 – zaznaczył UM.

Na podstawie ms.bielsko-biala.pl

fot. Paweł Sowa/UM w Bielsku-Białej

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama