piec-wahliwy-budowa-bloku-energetycznego-fot.-KHK

Piec wahliwy na placu. Budowa bloku energetycznego w Krośnie

Rozpoczął się kolejny etap prac przy budowie bloku energetycznego opalanego paliwem wytworzonym na bazie pozostałości z sortowania odpadów komunalnych. Na plac budowy dostarczane są obecnie elementy technologiczne całej instalacji. Dotarła już nawet jego najważniejsza część, czyli piec wahliwy, który jest „sercem” bloku energetycznego – poinformował Krośnieński Holding Komunalny (KHK).

Bardzo ważny moment

– To bardzo ważny moment dla naszej inwestycjiW tym tygodniu dostarczony został piec, jedno z najważniejszych i najbardziej kluczowych urządzeń dla funkcjonowania tej instalacji, w którym będą spalane pozostałości z sortowania odpadów. Ta dostawa pozwala na duży optymizm w kwestii dalszej realizacji tej inwestycji oraz tego, że jesienią przyszłego roku instalacja zostanie oddana do eksploatacji – mówi Janusz Fic, prezes KHK.

Oprócz dostaw poszczególnych elementów części technologicznej, na budowie realizowany jest montaż konstrukcji wsporczej kotła, którego elementy będą sukcesywnie dostarczane. – Prace te potrwają do końca października – wyjaśnia Eliasz Boruń, kierownik budowy bloku energetycznego. Blok energetyczny, którego zasadniczym elementem jest piec wahliwy, budowany jest przez polsko-francuskie konsorcjum firm.

Nie tylko piec wahliwy

Aktualnie prace budowlane postępują zgodnie z planem. Wykonana jest m.in. główna konstrukcja z prefabrykatów żelbetowych. – Prace są znacznie zaawansowane. Oprócz dostawy pieca wahliwego, bardzo istotnym elementem jest wykonanie konstrukcji wsporczej turbiny, tzw. stołu turbiny – zaznacza kierownik budowy.

Budowa bloku energetycznego rozpoczęła się w grudniu 2022 r. i ma potrwać do września 2024 r. – zaznacza KHK. – Liczymy, że wszystko uda się wykonać w zaplanowanych terminach i już w 2024 r. instalacja będzie mogła pracować na rzecz mieszkańców Krosna i mieszkańców wszystkich gmin, które przystąpiły do współpracy z Krosnem przy realizacji programu odpadowo-energetycznego – dodaje Janusz Fic.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. KHK

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu