Elektroodpady

Owoce za elektroodpady

W wybranych szkołach i przedszkolach, domach kultury, bibliotekach na terenie całej Polski organizowana jest „owocowa zbiórka elektroodpadów”.

Zbiórka jest prowadzona w ramach akcji pt. „Recykling Daje Owoce”.

Celem akcji jest zebranie jak największej ilości zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE), oraz rozdanie jak największej ilości owoców. Warto dodać, że elektroodpady, jeżeli nie zostaną poddane recyklingowi w profesjonalnych zakładach, są odpadem niebezpiecznym, który może zanieczyszczać środowisko przyrodnicze.

W ramach akcji ludzie przynoszą elektrośmieci, a w zamian dostają owoce. W jej ramach nie ma przelicznika za tyle a tyle ZSEE tyle a tyle owoców. Wymiana zużytego sprzętu na owoce ma być tylko pewnym symbolem. W każdym mieście, gminie czy wiosce, które zgłosiły swój akces do projektu są lokalni koordynatorzy. Są nimi działacze społeczni, w dużej części nauczyciele, a akcje przebiegają w szkołach. Niektórzy organizują zbiórkę w konkretne dni, inni zbierają elektroodpady do końca grudnia, a dokładnie rzecz ujmując do wyczerpania się zakupionych owoców. W każdym miejscu rozdawanych jest ok. 1000 sztuk owoców. Akcja ma charakter edukacyjny, gdyż w jej ramach upowszechniana jest informacja o ZSEE i potrzebie zbiórki elektrośmieci. Po wyczerpaniu owoców dostaję informację ile i gdzie jest zgromadzonych elektroodpadów, a logistykę ich odbioru – w sumie najdroższy element akcji – finansuje Europejska Platforma Recyklingu – tłumaczy Dominik Dobrowolski organizator akcji „Recykling Daje Owoce”.

Elektroodpady – obowiązkowa zbiórka i recykling

Kraje Unii Europejskiej mają obowiązek prowadzenia selektywnej zbiórki elektroodpadów, a ilość zbieranych elektrośmieci musi każdego roku wzrastać. Polska w 2015 r. miała obowiązek zbiórki i recyklingu 35% ZSEE. Cel został przekroczony – osiągnięto wynik na poziomie 38%. Obowiązkowy poziom zbierania w 2016 r. i 2017 r. wynosił już 40%, czyli ok. 210 tys. ton elektroodpadów. Poziom rośnie znacząco już w 2018 r. do 50% i potem o 5%, co roku aż do 65% zbiórki i recyklingu ZSEE – wylicza organizator.
Według niego, największy problem w tym obszarze nadal stanowi nielegalna rozbiórka zużytego sprzętu przez „złomiarzy”. Sprzęt nie trafia do legalnego systemu, czyli do profesjonalnych firm, które rozkładają ZSEE na drobne elementy, nie zanieczyszczając przy tym środowiska. Złomiarze niestety wyciągają, co wartościowsze fragmenty, przede wszystkim metale: aluminium czy miedź, a reszta ląduje na dzikich wysypiskach, w lasach i rowach.

elektroodpady

Liderami zbiórki i recyklingu ZSEE w Europie są kraje skandynawskie, w których już kilka lat temu zbierano rocznie kilkanaście kilogramów elektroodpadów na mieszkańca – czyli osiągano poziom powyżej 50% recyklingu. W ogonie stawki są nowe kraje Unii oraz Portugalia i Grecja, gdzie recykling jest na niskim poziomie.

W ramach akcji „Recykling Daje Owoce”, jej organizator, przypomina, że elektroodpady można oddać w sklepie przy zakupie nowych sprzętów AGD, IT, RTV. Na terenie miast i gmin zlokalizowane powinny być punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK-i), w których bezpłatnie można pozbyć się tego typu sprzętu. Na rynku funkcjonują również profesjonalne firmy odbierające duże elektroodpady bezpośrednio z domów. Często też organizowane są akcje edukacyjne czy zbiórki elektroodpadów przez gminy.

Tegoroczna akcja Recykling Daje Owoce

Według informacji organizatora do tegorocznej edycji akcji „Recykling Daje Owoce” przyłączyły się już miejscowości Łapy, Kotlin, Magnuszewice, Wola Książęca, Sławoszew, Twardów, Pleszew, Jarocin, Toruń, Tuszów Narodowy, Przeginia, Sąspów, Frysztak, Gliwice, Lubochnia, Bytom, Żory, Kraków oraz Kielce.

Głównym partnerem akcji „Recykling Daje Owoce” jest Europejska Platforma Recyklingu.

Na podstawie informacji nadesłanej przez organizatora

fot. sozosfera.pl

partner portalu

reklama

reklama

reklama