Osiem recyklomatów

Osiem recyklomatów dla sześciu gmin

16 września br. zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń do ogólnopolskiego konkursu „Świat bez odpadów – recyklomat w Twojej gminie”, w którym gminy liczące do 50 tys. mieszkańców rywalizowały o automaty do zbiórki odpadów z tworzyw sztucznych. Werdyktem jury osiem recyklomatów trafi do sześciu gmin. Konkurs zainicjowała firma Coca-Cola Polska wraz z partnerami: Fundacją Nasza Ziemia (operatorem grantu „Świat bez odpadów”) oraz firmą EcoTech System.

Jury konkursu wyłoniło sześć gmin, które otrzymają osiem recyklomatów

Do konkursu zgłosiło się 108 gmin z całej Polski, spośród których jury wybrało sześć gmin, do których trafi osiem recyklomatów. Są to: Bielawa (woj. dolnośląskie), Busko-Zdrój (woj. świętokrzyskie) i Brzesko (woj. małopolskie), a także Łeba (woj. pomorskie), Słubice (woj. lubuskie) i Wojkowice (woj. śląskie).

W skład jury weszli: Jan Staniłko, dyrektor Departamentu Innowacji w Ministerstwie Rozwoju, Izabela Morawska, manager ds. komunikacji w Coca-Cola Polska, a także Łukasz Waksmundzki, dyrektor zarządzający w EcoTech System i Sławomir Brzózek, ekspert ekologiczny.

Osiem recyklomatów w konkursie dla zaangażowanych gmin

Tak duża liczba zgłoszeń do konkursu oraz liczne działania gmin w obszarze ekologii, przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. To pokazuje, że takie inicjatywy mają sens i są bardzo potrzebne. Konkurs nie byłby sukcesem, gdyby nie ogromne zaangażowanie władz gminnych, ale też ich mieszkańców, aktywistów czy społeczników, którzy potrafili namówić swoje samorządy do wzięcia udziału w konkursie. W trakcie obrad braliśmy pod uwagę kryteria, takie jak: dotychczasowe działania gminy na rzecz ochrony środowiska i długofalowe podejście do tych działań, atrakcyjność proponowanych benefitów czy lokalizację recyklomatu. Wybór był niezwykle trudny, ponieważ wszystkie gminy pokazały szereg wspaniałych i ciekawych aktywności na rzecz lepszego dbania o planetę, a każde takie działanie zasługuje na nagrodę. Gratuluję zwycięskim gminom i mam nadzieję, że recyklomaty jeszcze bardziej zachęcą mieszkańców do segregowania odpadów oraz uświadomią, że każda butelka może zyskać nowe życie, jeśli trafi do odpowiedniego pojemnika – mówi Izabela Morawska.

Jak działa osiem recyklomatów?

Po wrzuceniu butelki PET do recyklomatu system rejestruje transakcję i nagradza użytkownika, przypisując do jego konta odpowiednią liczbę ECO-punktów. Punkty zbierane są przez użytkowników za pośrednictwem aplikacji mobilnej ECO-Portfel, którą można zainstalować na smartfonie. Zebrane punkty mogą być następnie wymienione na vouchery, zniżki, gratisy itp. w zależności od oferty danej gminy i zaangażowania w projekt lokalnych przedsiębiorców.

Chcemy, aby gospodarka o obiegu zamkniętym w Polsce stała się faktem, dlatego musimy jak najwięcej surowców segregować, odzyskiwać i wprowadzać ponownie do gospodarki. To jest nasz cel. Recyklomaty wpięte w platformę benefitową stanowią bardzo dobry system zachęt i motywowania, czego dowodem jest zarówno wielka popularność urządzeń w Warszawie, jak i liczba i jakość zgłoszeń w konkursie. Wdrożenie recyklomatów na terenie mniejszych gmin w ramach inicjatywy „Świat bez odpadów – recyklomat w Twojej gminie” i powiązanie ich z atrakcyjnymi benefitami posłuży promocji wysokiej kultury ekologicznej i ma szanse skutecznie wpływać na nawyki Polaków związane z dbaniem o własne otoczenie, w tym segregowanie odpadów – powiedział dyrektor Staniłko.

Na podstawie nadesłanej informacji

rys. Coca-Cola Polska

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama