Podczas sesji Rady m.st. Warszawy miały zapaść decyzje dotyczące zmiany metody naliczania opłat za odpady, tzw. opłaty śmieciowej. Jak podał Urząd m.st. Warszawy (UM) o zmianę wnioskowali mieszkańcy, a według zaproponowanych nowych stawek, od 1 lipca br., lokatorzy domów jednorodzinnych i nieruchomości wielorodzinnych co miesiąc płaciliby 12,73 zł za m3 zużytej wody. Jednak w związku z inicjatywą części radnych wysokość proponowanych stawek zostanie przeliczona.
Opłaty za odpady według zużycia wody muszą być ponownie przeliczone
– Kiedy wprowadziliśmy opłatę ryczałtową, otrzymaliśmy mnóstwo głosów od mieszkańców i spółdzielni mieszkaniowych, że to system niesprawiedliwy. Otrzymaliśmy wiele sygnałów o konieczności jak najszybszej zmiany na metodę uzależnioną od zużycia wody, bo właśnie taka metoda uznawana jest za bardziej sprawiedliwe rozwiązanie. Zapowiedzieliśmy w grudniu, że zrobimy to w pierwszej połowie roku. Projekt jest gotowy – teraz czas na dyskusje i decyzje Rady m.st. Warszawy – zapowiadał na początku tego tygodnia Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.
Tymczasem w związku z projektem radnych Koalicji Obywatelskiej o wyłączeniu z systemu gospodarki odpadami nieruchomości niezamieszkanych, Prezydent m.st. Warszawy postanowił uchylić propozycję naliczania opłat za odpady według zużycia wody, argumentując, że stawki muszą być ponownie przeliczone.
Według UM, bezpośrednim powodem skierowania projektu wyłączenia nieruchomości niezamieszkanych (np. galerii handlowych i biurowców) jest przeprowadzona w lipcu 2019 r., w chaotyczny sposób, nowelizacja ogólnopolskich przepisów. Magistrat podkreśla, że ze względu na rozwiązania ustawowe firmy płacą obecnie rażąco niskie stawki za gospodarkę odpadami komunalnymi. Stawka została ustalona na poziomie, który nie pokrywa faktycznych kosztów obsługi tych nieruchomości, przez co resztę kosztów ponoszą mieszkańcy.
W związku ze zgłoszoną propozycją stołeczny magistrat ponownie przystąpi do analiz wysokości opłat za gospodarkę odpadami, aby mieszkańcy mogli rozliczać się według metody od ilości zużytej wody.
Na podstawie informacji nadesłanych przez UM Warszawy
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)