Stawka opłaty za odbiór odpadów w Rybniku ma wynosić 24 zł od osoby

Od stycznia 2024 r. stawka opłaty za odbiór odpadów w Rybniku wynosić ma 24 zł miesięcznie za osobę. Obniżka ceny możliwa będzie dzięki nadwyżce, jaką osiągnęło miasto w minionych miesiącach – poinformował Urząd Miasta Rybnika (UM). Według magistratu, planowaną zmianę stawek udało się tak skalkulować, by za każdy z trzech ostatnich miesięcy tego roku rybniczanie zapłacili tylko 8 zł od osoby. Oznacza to, że w sumie zapłacą oni 24 zł za cały czwarty kwartał bieżącego roku.

Miejscy urzędnicy przypomnieli przy tym, że od 1 stycznia 2023 r. miesięczna stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynosi 33 zł. Proponowane zmiany stawek będą przedmiotem dodatkowej sesji Rady Miasta Rybnika, zwołanej na wniosek prezydenta miasta na dziś, czyli na czwartek, 27 lipca br.

Skąd obniżka stawki opłaty za odbiór odpadów?

Obniżka – to jak przekonuje UM – przede wszystkim efekt lepszego poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów komunalnych. W 2021 r. wskaźnik ten wynosił w Rybniku 37,72%, a w 2022 r. już 41,24%. Udało się również obniżyć poziom składowania odpadów komunalnych z blisko 34% w roku 2021, do nieco ponad 26% w roku 2022.

Magistrat podkreśla też, że zmiany te to również efekt coraz większej świadomości mieszkańców i ich troski o środowisko. Świadczy o tym choćby wzrost liczby kompostowników, z których w 2021 r. korzystało 957 gospodarstw domowych, a w roku bieżącym już 1121.

– Obniżka opłaty za wywóz odpadów komunalnych to zasługa samych mieszkańców Rybnika, za co serdecznie dziękuję. Dzięki zaangażowaniu rybniczan w segregację odpadów, w kompostowniki, znacząco zmniejszyła się ilość odpadów oddawanych na składowisko, dzięki czemu możemy sobie pozwolić na obniżkę: 24 zł w 2024 roku i rybnicki bonus, czyli 8 zł w ostatnim kwartale tego roku – podkreśla Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Ile mogą zaoszczędzić mieszkańcy Rybnika?

Magistrat, na przykładzie czteroosobowej rodziny, zaprezentował oszczędności w IV kwartale tego roku. Wyniosą one 100 zł na miesiąc, czyli 300 zł na kwartał!

Z kolei oszczędności w roku 2024, wyliczone dla czteroosobowej rodziny to 432 zł rocznie.

Rybnicki ratusz, przedstawił również informację na temat tego, ile za odpady płacą mieszkańcy innych miast. Magistrat zaznaczył, że stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi są zróżnicowane. Dodał też, że po wprowadzeniu planowanych zmian, stawka 24 zł w Rybniku będzie jedną z najniższych w regionie. Przykładowo – mieszkańcy Jastrzębia Zdroju płacą 33,8 zł, Wodzisławia Śląskiego 28,6 zł, Pszowa 32,5 zł, Katowic 26,3 zł, Gaszowic 34 zł, a Orzesza 35 zł.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu