O koniecznym wzroście opłaty

Opłata śmieciowa – o koniecznym wzroście opłaty w Legnicy

Od 1 maja 2021 r. w Legnicy zaczną obowiązywać nowe stawki opłaty za odbiór i zagospodarowanie opadów komunalnych. Decyzję o koniecznym wzroście opłaty o kwotę 4,7 zł od osoby zatwierdzili radni podczas poniedziałkowej (29 marca) sesji Rady Miejskiej – podał Urząd Miasta Legnica (UM).

O koniecznym wzroście opłaty w Legnicy zadecydowali radni

Do końca kwietnia br. legniczanie za odbiór i zagospodarowanie odpadów płacą jeszcze 21,8 zł od osoby. Jednak w maju i kolejnych miesiącach zapłacą już 26,5 zł – wskazuje magistrat.

Ustalona też została do wysokości 53 zł miesięcznie stawka opłaty podwyższonej w stosunku do właścicieli nieruchomości, którzy nie respektują obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny – dodaje UM.

Jednocześnie magistrat pokusił się o odpowiedź na pytanie: „Dlaczego rosną stawki?”. Jak wskazuje UM, ma to związek m.in. z rosnącymi kosztami odbioru odpadów i transportu do instalacji ich zagospodarowania. Bardzo poważne są koszty przetwarzania odpadów wysokoenergetycznych, które muszą trafić do utylizacji albo w cementowani, albo w spalarni odpadów – dodają miejscy urzędnicy. Rosną też koszty pracy, paliw, funkcjonowania składowiska i inne. W opłatach, jakie ponoszą mieszkańcy, zagwarantowany jest odbiór pięciu frakcji odpadów i ich przetworzenie. Dostarczane są pojemniki na odpady dla mieszkańców. Cyklicznie odbywają się akcje odbioru odpadów wielkogabarytowych oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego – dodaje UM.

Miejscy urzędnicy o koniecznym wzroście opłaty

Miejscy urzędnicy podkreślają, że po nieuniknionych podwyżkach, mieszkańcy Legnicy zapłacą mniej, niż w innych gminach kraju. Dla porównania w Jeleniej Górze stawki wynoszą 35,2 zł od osoby, w Lubinie – 36 zł, w Wałbrzychu – 27 zł, w Kaliszu – 29 zł, w Nowej Soli – 32 zł, a w Lesznie – 33 zł.

W celu prawidłowego i bezstronnego oszacowania stawek wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, nasze miasto zleciło opracowanie kalkulacji profesjonalnej firmie, świadczącej usługi w tym zakresie.

Przy okazji UM odwołuje się do Głównego Urzędu Statystycznego, który w Monitorze Polskim podał, iż maksymalne stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w przypadku opłaty od osoby, mogą obecnie wynosić 38,38 zł od mieszkańca.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama