Opakowania z plastiku

Opakowania z plastiku ze społecznej zbiórki

Firma Henkel poinformowała, że podjęła kolejne kroki w ramach współpracy z przedsiębiorstwem społecznym Plastic Bank. Działy Laundry & Home Care (środków piorących i czystości) oraz Beauty Care (kosmetyków) firmy Henkel wprowadzą na rynek opakowania wykonane w 100% z plastiku pochodzącego z recyclingu. Nawet 50% ich składu będzie stanowił tzw. Social Plastic, czyli plastik pochodzący ze społecznej zbiórki.

W 2017 r. firma Henkel zjednoczyła siły z przedsiębiorstwem społecznym Plastic Bank. Celem współpracy jest zbiórka odpadów plastikowych zanim trafią one do oceanów. Dotyczy to zwłaszcza miejsc, gdzie brakuje infrastruktury potrzebnej do zagospodarowania odpadów. W ramach tej inicjatywy mieszkańcy Haiti, jednego z najbardziej zanieczyszczonych i zarazem najbiedniejszych regionów na świecie, mogą wymieniać zebrane przez siebie plastikowe odpady na pieniądze, produkty lub usługi. Pozyskany w taki sposób plastik, tzw. Social Plastic, firma Henkel stosuje przy produkcji wybranych opakowań produktów własnych. W ten sposób – jak zapewnia firma – wspiera ona gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Więcej Social Plastic’u w opakowaniach na rynku niemieckim

Z pomocą firmy Henkel Plastic Bank otworzył ostatnio trzy dodatkowe punkty odbioru plastiku na Haiti. – Razem możemy zająć się problemem odpadów w sposób całościowy – przekonuje David Katz, CEO Plastic Bank.

Henkel podkreśla, że po sukcesie projektów pilotażowych, idzie krok dalej i wprowadza do regularnej oferty opakowania wykonane z odpadów plastikowych ze zbiórki społecznej. Jednak, póki co, oferta jest ograniczona do rynku niemieckiego. Od lipca 2019 r. w butelki wykonane w całości z plastiku pochodzącego z recyklingu, w tym w 25% z tzw. Social Plastic, będą pakowane produkty czyszczące z serii Pro Nature oraz płyn do płukania Vernel Fresh Control. Ponadto od czerwca br. wybrane szampony i żele pod prysznic marek Nature Box i Fa będą oferowane w butelkach z plastiku pochodzącego w recyklingu, w tym w 50% z tzw. Social Plastic.

Zależy nam na konsekwentnym realizowaniu idei zrównoważonego rozwoju z wykorzystaniem opakowań przyjaznych środowisku, dlatego też będziemy obserwować ten projekt, z myślą również o rynku polskim – podkreśla Dorota Strosznajder, dyrektor działu komunikacji korporacyjnej oraz pełnomocnik ds. odpowiedzialności społecznej w Henkel Polska.

Jak zaznacza firma, na jej zlecenie w bieżącym roku recyklingowi zostanie poddanych ok. 200 ton odpadów pochodzących ze społecznej zbiórki. – Wprowadzając tzw. Social Plastic do naszych opakowań, chcemy podkreślić nasze zaangażowanie w budowanie gospodarki o obiegu zamkniętym i jednocześnie zaoferować mieszkańcom Haiti perspektywę poprawy standardu ich życia – podkreśla Thomas Muller-Kirschbaum, współprzewodniczący henklowskiej Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju i szef badań i rozwoju w dziale Laundry & Home Care.

Opakowania z plastiku w 35% z odpadów

Warto zauważyć, że do 2025 r. Henkel chce by plastikowe opakowania jej produktów, oferowanych na rynku europejskim, były wytwarzane, w 35% z odpadów plastikowych. Do tego czasu 100% opakowań produktów firmy ma być w pełni zdatnych do recyklingu, ponownego użycia lub kompostowania (nie będzie to dotyczyło opakowań do środków klejących, w przypadku których osad może uniemożliwić recykling).

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Henkel

reklama

reklama

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

reklama

partner merytoryczny