Opakowania z czarnego plastiku

Opakowania z czarnego plastiku w pełni zdatne do recyklingu

Firmy Henkel i Ampacet opracowały rozwiązanie, dzięki któremu opakowania z czarnego plastiku, które jak dotąd stanowiły ogromne wyzwanie w zakresie recyklingu, będą mogły być ponownie przetwarzane.

Opakowania z czarnego plastiku identyfikowalne dla maszyn sortujących

Jak podaje Henkel, jest to możliwe dzięki wyeliminowaniu ze składu czarnych opakowań węgla, który pochłania wiązki bliskiej czerwieni (NIR). Jego obecność w opakowaniu powoduje bowiem, że maszyny sortujące nie są w stanie identyfikować tego typu tworzyw sztucznych. Od maja br. ta technologia jest wykorzystywana do produkcji czarnych butelek produktów marki Bref. W kolejnych miesiącach będzie natomiast stosowana również w opakowaniach innych produktów firmy.

Ponowne przetwarzanie butelek wykonanych z czarnego plastiku stanowi nie lada wyzwanie. By jemu sprostać, opracowaliśmy innowacyjny materiał, który umożliwia w sposób zrównoważony zamknąć cykl produkcji opakowań z tworzyw sztucznych. Projekty rozwojowe, które prowadzimy we wszystkich trzech segmentach naszego biznesu, podkreślają zaangażowanie Henkla w tworzenie opakowań przyjaznych środowisku i wspierają rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym – mówi Vineet Varman, dyrektor międzynarodowego działu ds. projektowania opakowań w segmencie Laundry & Home Care w firmie Henkel.

Testy oraz opinia instytutu badawczego Cyclos-HTP, specjalizującego się w klasyfikacji, ocenie i certyfikacji opakowań i produktów pod względem przydatności do ponownego przetworzenia, potwierdziły, że butelki Henkla z czarnym barwnikem pozbawionym węgla, są w pełni wykrywalne przez czujniki optyczne, co umożliwia ich odpowiednie posortowanie. Zespoły ds. projektowania opakowań w firmie Henkel pracują obecnie nad skutecznym wykorzystaniem nowego materiału w produkcji innych rodzajów opakowań, przy zachowaniu najwyższych standardów jakości. Kolejnym krokiem jest ponowne wykorzystanie materiału pochodzącego z recyklingu do produkcji opakowań – wskazuje Henkel.

Współpraca z firmą Henkel przy wspieraniu rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym jest dla nas dużym wyróżnieniem. W ramach naszych inicjatyw z zakresu zrównoważonego rozwoju stworzyliśmy czarny barwnik REC-NIR-BLACK pozbawiony węgla. Opakowania wykonane z czarnego plastiku zawierające ten barwnik, mogą być skanowane metodą bliskiej podczerwieni, a co za tym idzie automatycznie sortowane w zakładach odzysku odpadów. Cieszymy się, że możemy brać udział w tworzeniu rozwiązań, które umożliwiają ponowne wykorzystanie opakowań flagowych marek produktów Henkel – podkreśla Philippe Hugelé, dyrektor Ampacet ds. strategii biznesowej w zakresie tworzyw sztucznych.

Recyklingowe cele do 2025 r.

Warto zaznaczyć, że pochodzący od Ampacet barwnik REC-NIR-BLACK zdobył w kwietniu br. tytuł „Innowacyjnej technologii produktowej roku” w plebiscycie Plastics Recycling Awards Europe 2019.

Opracowanie czarnej, w pełni zdatnej do recyklingu, butelki plastikowej przeznaczonej dla produktów marki Bref to nie jedyne wspólne działanie firm Henkel i Ampacet. Prowadzą one również pilotażowy projekt mający na celu stworzenie opakowań dla innych kategorii i działów.

Firma Henkel przypomina, że zobowiązała się, iż do 2025 r. 100% opakowań jej produktów ma być w pełni zdatnych do recyklingu, ponownego użycia lub kompostowania. Do puli tych opakowań nie będą zaliczane opakowania środków klejących, w przypadku których osad może uniemożliwić recykling. Ponadto, firma chce, aby do 2025 r. plastikowe opakowania jej produktów, oferowanych na rynku europejskim, były wytwarzane w 35% z odpadów plastikowych.

Na podstawie informacji nadesłanej przez Henkel

fot. Henkel

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner merytoryczny