Ograniczyć ilość odpadów

Ograniczyć ilość odpadów – proekologiczny apel na 1 listopada

Odwiedzając groby bliskich można jednocześnie ograniczyć ilość odpadów, które wtedy powstają. Wystarczy, że zamiast wielu zniczy i kwiatów ograniczymy się do postawienia skromnego stroika i jednego źródła światła – apeluje Urząd Miasta Łodzi (UM). Magistrat zaznacza przy tym, że do takich zachowań zachęcają nie tylko służby miejskie odpowiedzialne za sprawy środowiska przyrodniczego. Podobny apel, już kilka lat temu, wystosowała do odwiedzających cmentarze Caritas Polska.

Co zrobić, by ograniczyć ilość odpadów?

1 listopada przy grobach bliskich spotykają się całe rodziny, często zostawiając wiele zniczy i kwiatów. Szacunek i pamięć można jednak wyrazić skromniej, choć równie szczerze – zapewnia UM. Magistrat zachęca przy tym, by ograniczyć ilość odpadów. Można to osiągnąć, dzięki ograniczeniu się do ustawienia jednego znicza i jednego bukietu kwiatów od całej rodziny zmarłego.

Miejskie jednostki odpowiedzialne za środowisko i klimat opublikowały nawet specjalną grafikę promującą proekologiczne podejście to tradycji 1 listopada. Wspomniane jednostki to Wydział Kształtowania Środowiska UM i Zielona Łódź.

Taka idea jest bliska również Caritas Polska, która w 2020 r. zapoczątkowała akcję „Mniej śmieci – więcej pamięci”. Projekt inspirowany był proekologiczną encykliką papieża Franciszka. Jak wskazał UM, było to zaproszenie do powrotu do prawdziwej tradycji, pamięci, refleksji.

Innym sposobem na ograniczenie ilości odpadów jest kupowanie wkładów do zniczy zamiast całych zestawów. Można także korzystać ze specjalnych szafek na zużyte znicze, które można znaleźć na łódzkich cmentarzach – podał UM.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu