aluminiowych puszek

Podczas muzycznych festiwali zebrano 90 tys. aluminiowych puszek

Fundacja na rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych RECAL podsumowała letni sezon festiwalowy 2024. Podsumowano także tegoroczną współpracę z inicjatywą Każda Puszka Cenna. W tym roku, podczas 13 największych festiwali muzycznych w Polsce, zebrano 90 tysięcy aluminiowych puszek. To dokładnie 1340 kg surowca, który będzie można wykorzystać ponownie.

Festiwale, na których zbierano puszki

Inicjatywa Każda Puszka Cenna wraz z Fundacją RECAL w 2024 roku uczestniczyły w koncertach Męskie Granie, Pol’andRock Festival, Festiwal Jarocin, Cieszanowie, na Polish Hip-Hop Festival, Audioriver oraz w trakcie International Green Film Festival. Wszystkie imprezy odwiedzić miało łącznie ok. 900 tys. osób. Osoby wyposażone w specjalne plecaki zbierały od uczestników koncertów puszki po napojach. Jednocześnie prowadziły edukację na temat korzyści wynikających z segregacji odpadów.

Cieszymy się, że mogliśmy dotrzeć z naszym przekazem do tak licznego grona festiwalowiczów. Imprezy artystyczne na świeżym powietrzu doskonale harmonizują z kwestią recyklingu. Mamy możliwość prowadzenia edukacji ekologicznej wśród uczestników festiwali, zarówno poprzez bezpośrednie rozmowy, jak i szereg zaplanowanych wcześniej działań realizowanych we współpracy z naszymi partnerami. Dzięki temu, uatrakcyjniamy czas podczas koncertów oraz inspirujemy ludzi do zmiany swoich nawyków związanych z segregacją odpadów, w tym promujemy selektywną zbiórką puszek napojowych oraz nadchodzący system kaucji na puszki – powiedział Paweł Wiśnioch, koordynator inicjatywy Każda Puszka Cenna.

Współpraca w sprawie odzysku aluminiowych puszek

Gospodarka w obiegu zamkniętym stanowi istotny element strategii zrównoważonego rozwoju Grupy Żywiec, dlatego już po raz czwarty zdecydowaliśmy się razem z Fundacją RECAL oraz animatorami Każda Puszka Cenna zbierać puszki podczas trasy koncertowej Żywiec Męskie Granie. Wierzymy w moc partnerstw, takich jak nasze, i cieszymy się, że z roku na rok konsumenci z coraz większą odpowiedzialnością podchodzą do segregacji i recyklingu odpadów. Nasza współpraca stanowi jedno z wielu działań podejmowanych przez Grupę Żywiec po to, żeby każde opakowanie mogło zostać ponownie użyte – powiedziała Magdalena Brzezińska, dyrektor ds. korporacyjnych Grupy Żywiec.

Nasze zaangażowanie na imprezach masowych wykracza daleko poza sprzedaż piwa. Chcemy nie tylko budować pozytywną atmosferę, ale także aktywnie promować zrównoważony rozwój. Wierzymy, że edukacja ekologiczna, nawet w tak dynamicznym środowisku, może być prosta i skuteczna. Dlatego skupiamy się na właściwym zarządzaniu odpadami, szczególnie tymi związanymi z naszymi produktami, aby pokazać, że dbałość o środowisko może iść w parze z dobrą zabawą – powiedziała Małgorzata Walędzińska-Półtorak, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w Kompanii Piwowarskiej.

Sposoby odzysku aluminiowych puszek

Obecnie puszkę odzyskuje się na dwa sposoby. Trafia do żółtego pojemnika, następnie do sortowni i jest odzyskiwana na linii sortowniczej. Można ją też dostarczyć i sprzedać w skupie złomu. W obu przypadkach puszki prasuje się w wielkie aluminiowe kostki. Następnie transportuje się je do hut aluminium. Od 1 stycznia 2025 w Polsce ma obowiązywać system kaucyjny. Niezgniecione puszki będzie można oddawać do specjalnie przystosowanych automatów zlokalizowanych w miejscach, gdzie napoje w puszkach będą sprzedawane. Jak podała fundacja RECAL, puszki to najczęściej poddawany recyklingowi rodzaj opakowań na świecie. Fundacja RECAL przekazała, że w Polsce odzyskuje się ok. 79% puszek aluminiowych, natomiast w skali Europy – 76%.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Fundacja na rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych RECAL

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu