Odzież robocza z materiałów z recyklingu

Odzież robocza z materiałów z recyklingu

Surowce odzyskane z odpadów można wykorzystać do produkcji odzieży roboczej – informuje Koalicji Bezpieczni w Pracy.

Tworzywa sztuczne znajdują szerokie zastosowanie m.in w BHP, gdzie są np. wykorzystywane jako specjalistyczne tkaniny, służące do produkcji odzieży roboczej.
W wielu sektorach gospodarki pracownicy na co dzień zobowiązani są do noszenia odpowiednio zaprojektowanej odzieży służbowej, która zapewnia nie tylko schludny wygląd, ale też gwarantuje ergonomię ruchów i ochronę.

Odzież robocza z materiałów z recyklingu i przyjazna dla środowiska

Współczesne mieszanki tworzyw sztucznych mają wysoką wytrzymałość mechaniczną, odporność na rozciąganie oraz wysokie i niskie temperatury, a jednocześnie ze względu na swoją niewielką wagę zapewniają wysoki komfort użytkowania. Najczęściej wykorzystywaną tkaniną do produkcji odzieży ochronnej (kategorii I) jest materiał będący mieszanką poliestru i bawełny, jednak zarówno pozyskanie tych komponentów, jak również późniejsze utylizowanie ubrań są procesami ingerującymi w środowisko przyrodnicze.

W odpowiedzi na wyzwania środowiskowe powstała proekologiczna odzież robocza. Tradycyjny poliester został w niej zastąpiony poliestrem pozyskanym w 100% z recyklingu zużytych butelek PET i odpadów przemysłowych. Z kolei wymagającą obfitego nawadniania i stosowania pestycydów bawełnę, zastąpiły włókna bio-celulozowe powstałe z odnawialnej miazgi drzewnej (znane jako Lyocell lub Tencel). Pierwszym producentem w Polsce, który zdecydował się na przygotowanie całej kolekcji odzieży ochronnej kategorii I, bazującej w 100% na ekologicznych rozwiązaniach jest firma PW Krystian.

Nasza proekologiczna kolekcja ProEco przeznaczona jest dla techników, operatorów maszyn i pracowników działów utrzymania ruchu. W przyszłości planujemy poszerzyć kolekcję o odzież medyczną oraz dla serwisów sprzątających. Została wyprodukowana z innowacyjnego materiału TenCate Protective Fabrics w 100 proc. bazującego na przyjaznych dla środowiska komponentach. Odzież charakteryzuje się wysoką trwałością, jest przystosowana do czyszczenia w pralniach przemysłowych, a dodatkowo można ją poddać ponownemu procesowi recyklingu i odzyskać część zużytych surowców – mówi Elżbieta Rogowska, ekspert Koalicji Bezpieczni w Pracy, dyrektor handlowy w firmie PW Krystian.

Kolekcje oznaczone certyfikatem FairTrade

Kolekcja omawianej odzieży roboczej wyprodukowana została z innowacyjnego materiału TenCate Tecawork™ Ecogreen™. – Jesteśmy dumni, że w dobie stawianych przed nami współcześnie wyzwań związanych ze wzrostem gospodarczym, rosnącym konsumpcjonizmem i większą ilością zanieczyszczeń, udało nam się wyprodukować tkaninę miłą w dotyku, trwałą a równocześnie przyjazną dla środowiska. Co zostało poświadczone m.in. Certyfikatem Global Recycle Standard, gwarantującym, iż 100 proc. wykorzystywanego poliestru pochodzi z butelek PET i odpadów przemysłowych. Sam proces produkcji materiału otrzymał nagrodę UE za wkład w ochronę środowiska – mówi Ewa Gawrysiak, ekspert Koalicji Bezpieczni w Pracy, menedżer ds. klientów końcowych na Europę Wschodnią i Rosję w firmie TenCate Protective Fabrics.

Tworzenie biodegradowalnych tkanin z surowców pochodzących z recyklingu i wprowadzenie linii proekologicznej odzieży roboczej to jedna z propozycji pogodzenia potrzeb konsumentów z wyzwaniami dotyczącymi ochrony środowiska przyrodniczego. Jest to jednocześnie wyznaczenie kierunku zmian, które są niezbędne w prowadzeniu polityki zrównoważonego rozwoju. Coraz więcej firm, również w Polsce zaczyna patrzeć na biznes również pod kątem jego ingerencji w środowisko przyrodnicze – zauważa Koalicja Bezpieczni w Pracy.

W CWS-boco uważnie przyglądamy się dynamicznie zachodzącym w świecie zmianom, skutkom postępującej globalizacji. To nasi klienci oczekują od nas zrównoważonych rozwiązań harmonizujących z naturą. W swojej ofercie posiadamy m.in. kolekcje oznaczone certyfikatem FairTrade, co oznacza, że cała wykorzystana w nich bawełna pozyskiwana jest z certyfikowanych upraw. Jest to o tyle ważne, że chociaż sama bawełna jest surowcem pochodzenia naturalnego, jej uprawa w znacznym stopniu przyczynia się do wyczerpywania zasobów wodnych i zasolenia gleby. Co więcej, szacuje się uprawy te pochłaniają od 8 do 10 proc. wszystkich wyprodukowanych na świecie pestycydów. Certyfikat FairTrade gwarantuje, że przy produkcji bawełny oprócz surowych standardów środowiskowych, spełniony został także cały szereg wymagań społecznych, co jest dla nas również bardzo istotne – mówi Andrzej Smółko, przewodniczący Koalicji Bezpieczni w Pracy, prezes CWS-boco Polska.

Na podstawie informacji nadesłanej przez Koalicji Bezpieczni w Pracy

rys. PW Krystian

reklama

reklama

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

reklama

partner merytoryczny