Odpady wielkogabarytowe

Odpady wielkogabarytowe – problem nielegalnych wysypisk

Straż Miejska w Elblągu (SM) stwierdza, że nadal zmaga się z nielegalnymi wysypiskami odpadów czy stertami odpadów wielkogabarytowych zalegających w różnych miejscach.

Jak zaznacza SM, niejednokrotnie odpady wielkogabarytowe zalegają w nieodpowiednim miejscu do momentu, gdy zostaną rozmontowane przez osoby bezdomne, które jednak zazwyczaj pozostawiają po sobie duży bałagan.

Odpady wielkogabarytowe – strażnicy miejscy apelują!

Odpady wielkogabarytowe to wszelkiego rodzaju odpady, które ze względu na duże rozmiary nie mieszczą się do pojemnika na pozostałe odpady. Dla przykładu SM wylicza tu np. stoły, dywany, wersalki i szafy. Problem z tymi przedmiotami pojawia się w momencie robienia remontu, porządku czy zmiany wyposażenia lokalu.

Niestety, jak zauważa Karolina Wiercińska, z SM w Elblągu, jeszcze zbyt duża ilość osób nie wie, co ma z nimi zrobić. Stąd podrzuca je do śmietnika albo nielegalnie zostawia w lesie. Dość często przez takie postępowanie powstają dzikie wysypiska. Najczęściej tam, gdzie osoby wyrzucające odpady mają poczucie, że są bezkarne, że nikt ich nie widzi.
Elbląska SM od początku roku przyjęła i zrealizowała 560 interwencji dotyczących czystości i porządku na terenie miasta. Dlatego ma prawo przypominać, że ważną rolę odgrywają organizowane zbiórki odpadów. Pozwalają one na legalne pozbycie się zbędnych przedmiotów o dużych rozmiarach. W tym celu opracowywane są harmonogramy odbioru odpadów, w których wskazana jest częstotliwość ich wywozu.

„Pamiętaj! Jeśli robisz porządki czy remont i chcesz pozbyć się gruzu należy odpłatnie zaopatrzyć się w worki na gruz lub inne zgodnie z ich przeznaczeniem, które następnie odbierają firmy zajmujące się wywozem nieczystości. Natomiast, jeśli chcesz pozbyć się mebli i innych odpadów wielkogabarytowych czy zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego możesz je przekazać do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK).” – apeluje SM w Elblągu.

Na podstawie informacji nadesłanej przez SM w Elblągu

fot. SM w Elblągu

partner portalu

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner medialny