Odpady łączą

Odpady łączą…

O tym, że odpady połączyły Bydgoszcz z ukraińskim Krzemieńczukiem poinformowała bydgoska spółka ProNatura.

Seminaria szkoleniowe, spotkania robocze, forum gospodarcze oraz plany dalszej współpracy – to efekt wizyty przedstawicieli ProNatury w ukraińskim Krzemieńczuku, mieście partnerskim Bydgoszczy.

Odpady łączą Bydgoszcz z Krzemieńczukiem

We wtorek 30 stycznia br., podczas spotkania z ukraińskimi samorządowcami, przedstawiciele ProNatury i bydgoskiego magistratu mieli możliwość zaprezentowania swojego doświadczenia w zakresie funkcjonowania systemu gospodarki odpadami. Na zaproszenie władz miasta Krzemieńczuk bydgoszczanie poprowadzili seminarium dla tamtejszych samorządowców. To kolejny krok w zacieśnieniu współpracy w ramach partnerstwa miast.
Przedstawiciele ProNatury, z prezesem Konradem Mikołajskim oraz wiceprezesem Dariuszem Gręzickim na czele, zaprezentowali efekty działania strategii edukacji ekologicznej oraz narzędzia komunikacji z mieszkańcami.

Jak zaznacza ProNatura, duże zainteresowanie wzbudziły przeprowadzone i zaplanowane przez Spółkę inwestycje, w tym Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych. Ukraińscy urzędnicy działu odpowiedzialnego za usługi komunalne pytali m.in. o przyjęte w ProNaturze rozwiązania organizacyjne, np. związane z logistyką odbioru odpadów od mieszkańców. Dzięki obecności Adama Musiały, dyrektora Biura Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi, Ukraińcy poznali funkcjonowanie systemu gospodarki odpadami także z poziomu organizatora systemu, czyli gminy.

Dwa seminaria zorganizowane w siedzibie „Kremenchuk Invest” miały otwarty charakter, a wśród uczestników znaleźli się m.in. samorządowcy z Aleksandrii oraz Switłowodska (obw. Kirowogradzki). Ważnym punktem programu było oficjalne spotkanie bydgoskiej delegacji z Vitalijem Maletskym, merem Krzemieńczuka. – Chcemy pokazać, w jaki sposób prowadzimy gospodarkę odpadami w Bydgoszczy. Liczymy, że spotkań z fachowcami odbędzie się wiele – mówił podczas spotkania Konrad Mikołajski.

Elementem planowanego w Krzemieńczuku ukraińsko-litewsko-polskiego forum gospodarczego, które ma odbyć się w maju br., będzie gospodarka odpadami oraz ekologia. Jak zapewniają organizatorzy, to doskonała okazja do dalszej wymiany doświadczeń oraz zawiązania współpracy gospodarczej.

Cieszę się, że partnerstwo miast Bydgoszczy i Krzemieńczuka udaje się wzmocnić poprzez współpracę sektorową, w tym przypadku dotyczącą gospodarki odpadami i ekologii. To nie tylko gesty, ale realne działania – mówi Konrad Mikołajski.

Na podstawie informacji nadesłanej przez ProNatura

fot. ProNatura

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

 

reklama

partner medialny