Objazdowa Zbiórka Odpadów Niebezpiecznych – kolejna odsłona

W minioną sobotę, 9 września, w Gdańsku wystartowała kolejna Objazdowa Zbiórka Odpadów Niebezpiecznych (OZON), która potrwa do 21 października. To jeden ze sposobów, dzięki któremu mieszkańcy w wygodny, ale i odpowiedzialny sposób mogą pozbyć się odpadów niebezpiecznych. Urząd Miejski w Gdańsku (UM), zaznacza, że tego typu odpady nie mogą trafiać do zwykłych pojemników, w altanach śmietnikowych.

Objazdowa Zbiórka Odpadów Niebezpiecznych – miasto zachęca do korzystania

– Niektóre odpady, takie jak igły, strzykawki z domowych iniekcji, resztki farb czy przepracowane oleje silnikowe, muszą trafiać do specjalistycznych zakładów. Bo tylko tam, w bezpieczny dla środowiska sposób, mogą zostać zutylizowane. Dlatego odbierane są od mieszkańców w ramach odrębnych zbiórek i usług dodatkowych. Wielu z nas ma w domu czy piwnicy odpady niebezpieczne. Jeżeli chcemy ich się pozbyć, musimy pamiętać, aby robić to w sposób odpowiedzialny. Dlatego zachęcamy do korzystania z miejskich usług, w tym również z Objazdowej Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych – zachęca Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych.

Magistrat podkreśla, że osoby, które będą chciały skorzystać z OZON-u nie będą ponosić z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów. Usługa jest finansowana z comiesięcznych opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów.

Zbiórka odpadów niebezpiecznych – katalog dostępnych rozwiązań

Mieszkańcy, którzy chcą pozbyć się odpadów niebezpiecznych, mają do dyspozycji kilka możliwości. Na co dzień z pomocą przychodzi, działający na terenie Zakładu Utylizacyjnego, punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK). Docelowo punkt ten będzie działał pod nową nazwą – „Sorterownia Szadółki” i wejdzie w skład tworzonej właśnie sieci gdańskich sorterowni. Niebawem jeden z takich punktów zostanie otwarty na Rudnikach przy ul. Elbląskiej – zapowiedział UM.

Zgodnie z polskim prawem, niektóre kategorie odpadów niebezpiecznych można też oddawać w sklepach czy marketach spożywczych – przypomina UM. Często przy wejściu lub w głównych ciągach komunikacyjnych można znaleźć pojemniki na żarówki, świetlówki, tusze do drukarek czy baterie. W marketach sprzedających akumulatory samochodowe musi być zapewniona możliwość oddania tych już zużytych. Podobny obowiązek mają sklepy RTV/AGD. Sprzedawca odbierze od nas stary, zużyty sprzęt, gdy kupujmy tam nowe urządzenie z tej samej kategorii. W części aptek znaleźć można pojemniki na przeterminowane leki. Ich lista dostępna jest na stronie www.czystemiasto.gdansk.pl – dodaje magistrat.

Jeśli chodzi o elektroodpady wielkogabarytowe (zmywarki, pralki itp.) to z domów gdańszczan odbiera je miejska spółka – Gdańskie Usługi Komunalne (GUK). Odbywa się to bez żadnych dodatkowych opłat. Wystarczy umówić się na dogodny termin. Natomiast te mniejsze i drobne można wyrzucać do tzw. czerwonych pojemników na elektroodpady. Jest ich ponad 100 – w różnych częściach miasta.

Objazdowa Zbiórka Odpadów Niebezpiecznych – co można przekazywać do unieszkodliwienia?

Objazdowa Zbiórka Odpadów Niebezpiecznych również prowadzona jest przez GUK. Na liście zużytych i zepsutych przedmiotów oraz opakowań, które odbierają pracownicy spółki, są:

  • Termometry, lampy rtęciowe, świetlówki;
  • Środki ochrony roślin i ich opakowania;
  • Rozpuszczalniki, odczynniki chemiczne;
  • Farby, lakiery oraz opakowania po nich;
  • Smary, środki do konserwacji drewna i metali;
  • Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny: niesprawne telefony komórkowe, roboty kuchenne, suszarki, żelazka itp.;
  • Zużyte baterie i akumulatory;
  • Przepracowane oleje;
  • Przeterminowane lub częściowo wykorzystane leki;
  • Igły, strzykawki i inne odpady o charakterze medycznym (pochodzące z gospodarstw domowych, zabezpieczone i zapakowane).

– Ekipa GUK będzie czekać na mieszkańców o konkretnych godzinach w wyznaczonych punktach. To dogodne miejsca zarówno dla pieszych, jak i dla osób, które zechcą przyjechać samochodem – zapowiada Olga Goitowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. – Chciałabym też zaznaczyć, że są kategorie odpadów, które mogą być dostarczane wyłącznie bezpośrednio do Zakładu Utylizacyjnego i ta zbiórka ich nie obejmuje. To przede wszystkim papa, a także azbest, którego transport i utylizacja objęte są szczególnymi procedurami bezpieczeństwa – dodaje dyrektor Goitowska.

Harmonogram i lista lokalizacji OZON-u dostępne są na stronie www.czystemiasto.gdansk.pl.

Usługa dedykowana mieszkańcom

Przy okazji magistrat podkreśla, że Objazdowa Zbiórka Odpadów Niebezpiecznych to usługa dedykowana mieszkańcom Gdańska. Podmioty gospodarcze w Polsce są zobligowane do unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych na zasadach komercyjnych.

Na podstawie media.gdansk.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu