recyklingowe rejsy

Odbyli recyklingowe rejsy i sprzątali rzeki

W dniach 7–9 czerwca br., w ramach akcji z cyklu Recykling Rejs, wolontariusze z Gołdapi i okolic posprzątali wody i brzegi trzech rzek. Ze śmieci wysprzątane zostały Gołdapa, Sapina i Rospuda. Sprzątanie prowadzone było w trakcie spływów kajakowych.

Mazury to nie tylko tysiące jezior i wspaniałe lasy, to też dzikie, nieuregulowane rzeki, coraz rzadziej spotykane w Europie. Dbając o ich czystość, dbamy jednocześnie o te tysiące jezior, które rzeki zasilają lub biorą w nich początek – mówi Dominik Dobrowolski. Dominik jest ekologiem i podróżnikiem, który od 2011 r. wspólnie z Fundacją PlasticsEurope Polska organizuje akcję Recykling Rejs.

Edukacja ekologiczna i sprzątanie odpadów z rzek, czyli recyklingowe rejsy

Akcja to połączenie spływu kajakowego i sprzątania terenu z odpadów z działaniami edukacyjnymi. Edukacja prowadzona jest w zakresie właściwego postępowania z odpadami, w szczególności tymi z tworzyw sztucznych. – Realizując od wielu lat liczne projekty ekologiczne, w tym Recykling Rejs, widzę jak wiele jest jeszcze do zrobienia. Jednocześnie w nasze akcje angażują się wszyscy, niezależnie od wieku, co daje nadzieję, że stan środowiska będzie się poprawiał – dodaje Dobrowolski.

Hasło tegorocznej edycji Recykling Rejsu brzmi: „Stop dla zaśmiecania środowiska wodnego – każdy może pomóc”. Właśnie w ramach spływów kajakowych zorganizowanych w miniony weekend motto to zostało wdrożone w życie. Koordynująca to trzydniowe wydarzenie Alina Oleszczuk (nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Gołdapi) zachęciła do udziału wielu małych, acz wielkich duchem, ekologów. Oprócz dzieci, młodzieży i ich rodziców akcję wsparli leśnicy, strażacy, WOPR-owcy, samorządy lokalne oraz organizacje społeczne i media.

Efektem są lśniące czystością rzeki – wskazuje organizator akcji. – Niestety z każdej z tych trzech rzek wracaliśmy z kilkoma workami śmieci. Głównie były to zużyte opakowania – mówi Dominik Dobrowolski. Na Gołdapi zebrano 10 worków, na Sapinie dwa, a na Rospudzie cztery.

To już kolejne wydarzenie w tym rejonie zorganizowane przez ekologa i Fundację PlasticsEurope Polska. – Na prośbę lokalnych ekologów nasza akcja ponownie zawitała do Gołdapi, co bardzo cieszy, ponieważ tylko zaangażowanie lokalnych społeczności, udział szkół i wsparcie administracji mogą zapewnić powodzenie edukacji ekologicznej. Weźmy do serca hasło „Dbam o środowisko – śmieci zabieram ze sobą”. Rzeka to nie miejsce na odpady – podkreśla Kazimierz Borkowski z Fundacji PlasticsEurope Polska.

Przy okazji warto dodać, że w tym miesiącu Narodowa Rada Ekologiczna uhonorowała Dominika Dobrowolskiego tytułem EkoJanosika.

Na podstawie www.cycling-recycling.eu

fot. Goldap.info/www.cycling-recycling.eu

 

partner portalu

reklama

reklama

reklama