odbiór choinek

Poświąteczny odbiór choinek

W wielu miastach ruszył poświąteczny odbiór choinek, o czym informowały niektóre urzędy miast (UM).

Poświąteczny odbiór choinek w Gdańsku

Urząd Miejski w Gdańsku odpowiedział na pytanie: „Co zrobić, gdy świąteczne drzewko przestanie cieszyć, a zacznie zwyczajnie brudzić, zrzucając coraz więcej igieł?”. „W takiej sytuacji pozostaje już tylko pozbycie się choinki. Ich odbiór rozpoczął się 2 stycznia i potrwa do końca lutego. Choinkę należy pozostawić obok altany śmietnikowej lub w miejscach gromadzenia, które wskaże administrator danego budynku” – brzmiała odpowiedź.

Magistrat wskazał, że choinki należy pozostawić obok altan śmietnikowych lub pojemnika, jeśli przy danej nieruchomości nie ma altany. Miejscy urzędnicy zaapelowali też o to, by nie wyrzucać drzewek bezpośrednio do brązowych pojemników na odpady „bio”. To – jak zaznaczył UM w Gdańsku – bardzo utrudnia odbieranie odpadów oraz pracę Zakładu Utylizacyjnego w Szadółkach.

Choinki nie powinny także blokować dostępu do pojemników w miejscach gromadzenia odpadów. Mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej powinni je zostawić przed posesją w łatwo dostępnym miejscu – dodał UM.

Odbiór choinek w Gdańsku potrwa do 29 lutego br. i nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Jednocześnie magistrat przypomniał, że choinki nie mogą mieć żadnych ozdób i nie powinny być pakowane w worki foliowe lub kartony. W zabudowie jednorodzinnej choinki będą odbierane zgodnie z harmonogramem odbioru odpadów „bio”. Natomiast w zabudowie wielorodzinnej – wraz z odbiorem odpadów zielonych lub poprzez odrębne, specjalne wyznaczone do tego celu kursy pojazdów specjalistycznych. Dodatkowe informacje na stronie internetowej Czyste Miasto Gdańsk.

W Szczecinie poświąteczny odbiór choinek do końca marca

Z kolei UM Szczecin zapowiedział, że firmy wywozowe będą odbierać naturalne choinki, do końca marca. Drzewka powinny być pozostawione przy pojemnikach na odpady komunalne.

Będą one odbierane w tych samych terminach co bioodpady, czyli raz w tygodniu w zabudowie wielorodzinnej i raz na dwa tygodnie w zabudowie jednorodzinnej. Jak zaznaczył UM Szczecina, odbiór choinek będzie realizowany zgodnie z harmonogramem właściwym dla danej nieruchomości.

Jako tzw. odpady zielone, choinki muszą być pozbawione wszystkich lampek, ozdób i folii. Należy je pozostawić obok brązowego pojemnika na odpady „bio”, najlepiej w przeddzień ich odbioru. Wystawienia choinki nie trzeba nigdzie zgłaszać – dodał magistrat.

W zabudowie jednorodzinnej usługa ta świadczona jest wyłącznie u mieszkańców posiadających zarejestrowane brązowe pojemniki – zastrzegli miejscy urzędnicy.

Poświąteczny odbiór choinek w Świdnicy

Co zrobić, gdy żywa choinka bożonarodzeniowa zaczyna się sypać, a bombki trzeba już pościągać, aby nie pospadały z gałązek? Na tak postawione pytanie odpowiedział UM w Świdnicy. W odpowiedzi miejscy urzędnicy napisali: „Jeśli mamy taką możliwość, to możemy spróbować zasadzić ją w ogrodzie. Jeśli nie, to należy ją wynieść, aby służby zabrały ją jako odpad biodegradowalny”.

W Świdnicy w okresie poświątecznym – od stycznia do końca lutego – poświąteczny odbiór choinek odbywa się na terenie całego miasta. Jest on realizowana w każdy wtorek. W przypadku zabudowy jednorodzinnej, drzewka należy wystawić przed nieruchomość w dzień odbioru do godziny 6:00. Z kolei w zabudowie wielorodzinnej oraz niezamieszkanej drzewka należy wystawić przy pojemnikach na odpady komunalne lub przy altanach śmietnikowych.

Jednocześnie UM przypomniał, że uprzednio należy zdjąć z choinki świąteczne ozdoby. Choinki powinny być wystawione bez stojaków i doniczek. Przez cały czas choinki, a także inne odpady zielone, można też nieodpłatnie dostarczyć do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK). W Świdnicy mieści się on przy ul. Metalowców 4.

W Łodzi można oddać drzewka („surowe”) do ogrodu zoologicznego,

Urząd Miasta Łodzi zachęca z kolei do oddawania choinek do ZOO lub „Botanika”. I określa takie działanie jako poświąteczny prezent dla przyrody i zwierząt.

Nie każda choinka po świętach musi skończyć na śmietniku – wskazuje magistrat. Część roślin można uratować (zasadzić w lesie) lub przeznaczyć na posiłek dla zwierząt. Drzewka przyjmują łódzki Ogród Botaniczny, leśnictwo miejskie i Orientarium ZOO Łódź. Jednocześnie UM zaznacza, że nie każde drzewko można przekazać do zagospodarowania w ten sposób.

Jak podaje UM Łodzi, trzeba pamiętać, że ZOO przyjmuje jedynie „surowe” choinki. To m.in. takie drzewka, których nie udało się przed świętami sprzedać.

– To nie mogą być te drzewka, z których dopiero co zdjęliśmy ozdoby. Choinki, które do nas trafią, nie mogą być też suche! Takim wyjątkowym, świątecznym przysmakiem nie pogardzą słonie, bizony czy wielbłądy. Dla tych ogromnych zwierząt, to może być smakołyk lub element, który można wykorzystać do… drapania! To może być przekąska dla naszych podopiecznych, a dla niektórych gatunków choinka może stać się elementem enrichmentu, czyli wzbogacenia wybiegu – powiedział Tomasz Jóźwik, członek Zarządu Orientarium.

a w doniczkach do ogrodu botanicznego

Z kolei choinki w doniczkach można oddać do Ogrodu Botanicznego w Łodzi (wejście od ul. Retkińskiej 41). Przyjmuje je również Leśnictwo Miejskie w Łodzi (ul. Łagiewnicka 305). Do Ogrodu Botanicznego drzewka można przywozić od poniedziałku do piątku, od godz. 7:00 do 15:00. Miejsce zbiórki choinek zlokalizowane będzie tuż za bramą wjazdową, po lewej stronie przy parkingu – wskazał magistrat. Natomiast Leśnictwo Miejskie będzie przyjmować choinki w doniczkach od poniedziałku do piątku, od 7:00 do 15:00. Dotyczy to tylko choinek rodzimych gatunków (świerk pospolity i jodła pospolita). Miejsce zbiórki drzewek zlokalizowane będzie za budynkiem administracyjnym leśnictwa – w razie wątpliwości pracownicy leśnictwa wskażą miejsce. Podobnie jak drzewka dla zwierząt, te przekazywane do lasu również nie powinny mieć na sobie ozdób. Nie powinny także być pozbawione korzeni – zaznaczył UM Łodzi.

Co z drzewkami w doniczkach? W Krakowie mają szansę na drugie życie

„Jeśli nie masz pomysłu na wykorzystanie doniczkowej choinki, daj jej drugie życie w przestrzeni miasta” – zachęca natomiast UM Krakowa. 8 stycznia br. ruszyła „Akcja choinka”, w ramach której Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie (ZZM) przyjmuje od mieszkańców świąteczne drzewka.

Drzewka można przywozić w wyznaczonym terminie – od 8 stycznia do 4 lutego br., o dowolnej godzinie. Pierwsza lokalizacja, w której ZZM będzie je przyjmował, to ul. Za Torem 22. Druga natomiast to miejsce przy ul. Tadeusza Ptaszyckiego 6, przed Halą Sportowo-Widowiskową Hutnik Kraków/Suche Stawy. Choinki zostaną posadzone w przestrzeni Krakowa.

Do czasu przekazania drzewka, warto pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji drzewka – podpowiada magistrat. Urząd dodaje, że drzewka nie należy przegrzewać, za to trzeba je systematycznie podlewać. Magistrat wskazał również, że zanim drzewko trafi do punktu ZZM, dobrze byłoby wystawić je np. na balkon. To przygotuje roślinę do warunków plenerowych.

Gdynia i poświąteczny odbiór choinek

Także UM Gdyni przypomniał, że świątecznych drzewek nie można po prostu wrzucić do pojemników na odpady. Ze względu na swój rozmiar oraz na to, że są biodegradowalne, podlegają one selektywnej zbiórce odpadów.

W blokach i budynkach wielorodzinnych, liczących powyżej czterech lokali choinki należy wystawiać przed pergolami śmietnikowymi. Trzeba to zrobić w taki sposób, żeby nie blokować dostępu do nich. W przypadku zabudowy jednorodzinnej (do czterech lokali) drzewka należy wystawić przed posesją – w widocznym i łatwo dostępnym miejscu. W obu przypadkach należy to zrobić najpóźniej do godz. 6.00 w dniu planowanego wywozu – zaznaczyli miejscy urzędnicy.

Także w Gdyni przed wystawieniem drzewka trzeba zdjąć z niego bombki, łańcuchy, lampki oraz inne ozdoby i pozostałości po nich. Jeśli dom zdobiła choinka w doniczce, należy wystawić ją bez donicy. Można również dać drzewku drugie życie i przesadzić je np. do ogrodu – dodał UM.

W Gdyni poświąteczny odbiór choinek realizowany będzie w styczniu i lutym. Odbywać się to będzie w konkretnych terminach, zgodnie z harmonogramem odbioru odpadów zielonych w poszczególnych dzielnicach. Szczegółowe informacje zamieszczone zostały na stronie www.gdynia.pl.

Magistrat dodał, że właściciele domków jednorodzinnych posiadający kompostowniki mogą także rozdrobnić drzewko i dodać je do swojego kompostu.

A gdzie wyrzucić sztuczną choinkę i ozdoby choinkowe?

Zniszczona, sztuczna choinka to odpad wielkogabarytowy. Dlatego też w Świdnicy w przypadku zabudowy jednorodzinnej należy wystawić ją przed posesję, a w przypadku zabudowy wielorodzinnej – przy altanie śmietnikowej. Jak podał UM w Świdnicy, odpady te zostaną odebrane w ramach organizowanej zbiórki odpadów wielkogabarytowych zgodnie z harmonogramem odbioru. Nie należy jej wrzucać do pojemników na odpady zmieszane. Można natomiast przekazać ją do PSZOK-u.

Jeżeli nie chcemy pozostawić ozdób na kolejny rok to należy je wyrzucić do odpowiednich pojemników. Szczeciński magistrat wskazał, że zepsute światełka choinkowe kwalifikują się jako elektroodpady. Należy je oddać do PSZOK-u lub specjalnych pojemników na tego typu odpady. Wszelkie ozdoby z tworzyw sztucznych kwalifikują się do pojemników na plastik i metal, a błyszczące bombki, mimo że tłuką się tak samo jak szkło należy wyrzucić do kontenera na odpady zmieszane.

Na podstawie nadesłanych informacji oraz: media.gdansk.plkrakow.pl i gdynia.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu

reklama

reklama

Partner Portalu